Organizm aby żyć, rozwijać się i angażować w procesy wysiłkowe potrzebuje pożywienia. Za pośrednictwem spożywanych pokarmów dostarczamy składniki odżywcze potrzebne dla budowy komórek i gromadzenia energii , którą wykorzystujemy zarówno przy wysiłku fizycznym jak i umysłowym.
Zdrowie zależy w głównej mierze od Twojego racjonalnego odżywiania się tzn. od dostarczania wszystkich potrzebnych substancji, które znajdują się w pożywieniu, czyli węglowodanów, tłuszczy i białek, witamin i składników mineralnych. Podczas angażowania się w aktywność fizyczną od organizmu wymagany jest dodatkowy wydatek energetyczny. Z tego względu przestawię Tobie podstawowy program żywieniowego wspomagania dietetycznego szczególnie jeśli uprawiasz sporty wytrzymałościowe np. fitness czy bieganie lub zależy Ci na utracie masy ciała.
Pamiętaj że, spożywanie posiłków przed treningiem jest tak samo ważne jak spożywanie posiłków po wysiłku. Z pewnością nie jest wskazanie unikanie posiłków w tym okresie, ze względu na ważna rolę składników odżywczych w kształtowaniu naszej sprawności i wytrzymałości fizycznej.
Planowanie posiłków – przed wysiłkiem
Istotne jest, abyś planując czas treningowy, dokładnie sprecyzował porę i długość czasu trwania ćwiczeń. Dzięki temu będziesz mógł dopasować swoje odżywianie pod tym kątem. Pamiętaj, że każdy posiłek powinien być odpowiednio zbilansowany pod względem wartości odżywczych wg zasad racjonalnego odżywiania.
Zgodnie z założeniami racjonalnego odżywiania, które doskonale są przedstawione w postaci graficznej piramidy żywieniowej, podstawą każdego posiłku w tym przypadku posiłku przed treningowego powinny być węglowodany złożone – są one niezbędnym produktem dostarczającym paliwo czyli energię, dlatego też ważne jest abyś 2-4 godziny przed treningiem spożył/-a bogato bogate w węglowodany śniadanie np. płatki Muesli z jogurtem. Pozwala to uzyskać z organizmu niezbędną energię do podjęcia wytężonego ruchu, opóźnić zmęczenie, zwiększyć wydolność organizmu.
Posiłek przed treningiem: nasza propozycja posiłku przed treningiem, to jabłkowa owsianka z nutką kakao, przepis znajdziesz: http://www.mojdietetyk.pl/cos_pysznego_zdrowego/jablkowa-owsianka-z-nutka-kakao.html
Planowanie posiłków – po wysiłku
Po wytężonym ruchu, zapasy energetyczne Twojego organizmu zostają znacznie uszczuplone, aby wspomagać proces regeneracji ważny jest odpowiedni dobór produktów spożywczych. Aktywność fizyczna powoduję spalanie energii zgromadzonej w postaci glikogenu w mięśniach oraz tłuszczu z newralgicznych miejsc takich jak: uda, brzuch, pośladki. Istotne jest aby wspomagać żywieniowo regenerację glikogenu w mięśniach poprzez spożycie posiłku w trackie do 2 godzin po wysiłku najlepiej o średnim i wysokim indeksie glikemicznym. Dlaczego do 2 godzin po wysiłku? Bo wówczas proces magazynowania glikogenu w mięśniach jest najszybszy. Wybieraj produkty takie jak np.: owoce z nabiałem, makaron z twarogiem i owocami/warzywami, pieczywo z dodatkami białkowymi oraz warzywami.Nasza propozycja posiłku po treningu to zapiekanka z brokułami i groszkiem, przepis znajdziesz http://www.mojdietetyk.pl/cos_pysznego_zdrowego/zapiekanka-z-brokulami-i-groszkiem.html
Dlaczego racjonalne odżywianie jest ważne we wspomaganiu procesu treningowego?
Odpowiednim, racjonalnym odżywianiem możemy efektywnie wspomagać proces treningowy stale podnosząc wydolność organizmu. Dzięki czemu z każdym treningiem biegniesz szybciej i dalej. Pamiętaj o prostych zasadach spożywania posiłków przed i po wysiłku w odpowiednich ramach czasowych, a Twój organizm lepiej będzie znosił coraz to większe wysiłki.
Alicja Wałdoch – dietetyk