Czego nauczy Cię współpraca z dietetykiem?

Zmiana nawyków żywieniowych.

Jeżeli zauważasz, że Twoje nawyki żywieniowe sprawiają mnóstwo kłopotów, np. jesz nieregularnie, nie umiesz poradzić sobie z wprowadzeniem warzyw do codziennej diety, problem z piciem wody, warto udać się do dietetyka. Na podstawie analizy Twojego stylu życia, dietetyk pomoże Ci wprowadzić zmiany, które pozytywnie wpłyną na Twój komfort. Dzięki dietetykowi zrozumiesz również, które z Twoich nawyków wymagają dużej zmiany, a które lekkiej poprawy.

 

Wprowadzenie zdrowych zasad żywienia.

Od dawna chcesz odżywiać się zdrowiej i nie wiesz, jak to zrobić? Możesz być pewien, że twój dietetyk Ci pomoże. Nie musisz bać się, że wprowadzenie nowych zmian diametralnie odmieni Twoje życie. Dietetyk weźmie pod uwagę Twój tryb pracy, Twoje preferencje żywieniowe, a także możliwości finansowe i czas, który możesz poświęcić na przygotowanie posiłków. Pokaże Ci, że zdrowe jedzenie nie musi być trudne do przygotowania czy nudne i że jest bardzo dużo wyborów. Często dobrze sprawdzi się metoda małych kroków i stopniowe wprowadzanie zmian w życie.

 

Poprawa stanu zdrowia.

Cierpiąc na dolegliwości układu pokarmowego lub choroby związane z gospodarką hormonalną, możesz pomóc sobie odpowiednią dietą. W przypadku problemów zdrowotnych nie warto zaczynać rewolucji żywieniowej na własną rękę, ponieważ czasami może to przynieść odwrotny skutek. Rozmawiając ze swoim lekarzem zapytaj co sądzi o włączeniu w twoim przypadku diety ułożonej przez profesjonalistę, i jak może to wspomóc twój stan zdrowia.

 

Wsparcie przy braku motywacji.

Jeśli przy samodzielnej próbie zmiany nawyków żywieniowych nie zauważasz pozytywnych zmian, motywacja może spadać. Często potrzebne jest wtedy wsparcie innych, w tym dietetyka. Zrozumie on Twoje problemy, wytłumaczy Ci, skąd mogą się brać i pomoże się ich pozbyć w dość łatwy sposób, dzięki któremu zaczniesz zauważać zmiany. Ogromną wartością dla pacjentów są regularne spotkania kontrolne, podczas których na bieżąco zajmiecie się spadkami motywacji lub pojawiającymi się przeszkodami.

 

Poszerzanie horyzontów kulinarnych.

Każdy z nas przyzwyczaja się do smaków i rzadko chcemy próbować nowych rzeczy. Może to być związane ze strachem, że nie będzie nam to smakowało lub że nowe produkty będą trudno dostępne lub drogie. Dietetyk układając dietę może wprowadzić nowe smaki w postaci produktów, które będzie łatwo zdobyć i dzięki temu jeszcze bardziej otworzysz się na posiłki, które wcześniej budziły strach. Poszerzenie horyzontów dotyczy szczególnie strefy warzyw i owoców w diecie, co wiąże się z większą ilością przeciwutleniaczy, witamin i błonnika w twoim menu.

 

Nauka i poznawanie nowych przepisów.

Chcesz spróbować nowego przepisu, ale nie wiesz, od czego zacząć i za co się zabrać? Dietetyk przygotuje nowy przepis, ze składników, z których korzystasz na co dzień lub z zupełnie nowych, których chcesz spróbować. Na pewno z pomocą dietetyka będzie to dużo łatwiejsze i przyjemniejsze. Dzięki współpracy z dietetykiem przetestujesz przepisy, które być może wydawały się trudne a okażą się proste w przygotowaniu. Odkryjesz, że dieta nie musi być nudna!

 

Podsumowanie.

Współpraca z dietetykiem może nauczyć Cię wielu rzeczy, które wpłyną na poprawę Twojego stylu życia. Przede wszystkim pomoże Ci zmienić nawyki żywieniowe, identyfikując te, które wymagają poprawy, oraz wprowadzić zdrowe zasady odżywiania dostosowane do Twojego stylu życia i preferencji. Dzięki wsparciu dietetyka, możesz również poprawić stan zdrowia, szczególnie w przypadku problemów związanych z układem pokarmowym czy hormonalnym. Regularne spotkania z dietetykiem mogą zwiększyć Twoją motywację do wprowadzania zmian, a także poszerzyć kulinarne horyzonty, wprowadzając nowe smaki i przepisy do codziennej diety.

 

Artykuł został przygotowany z pomocą praktykantki Klaudii Bacia, studentki  Dietetyki  w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku, pod opieką dietetyk Karoliny Wzorek – Sobierajskiej