Meteopaci to osoby wrażliwe na niekorzystne warunki pogodowe, takie jak nagłe zmiany ciśnienia, deszcz, silny wiatr, brak słońca przez dłuższy czas, czy też znaczne skoki temperatury. Skutkują one niewłaściwymi reakcjami w sferze somatycznej i psychicznej człowieka. Osoby te mają osłabioną odporność przystosowującą organizm do zmieniających się warunków atmosferycznych. Najczęstsze objawy towarzyszące osobom wrażliwym na zmiany pogodowe to ospałość, senność, uczucie zmęczenia, trudności z koncentracją, uczucie ucisku i pulsowania w skroniach, bóle stawów i mięśni oraz nadmierna nerwowość, co wpływa również na pogorszenie nastroju, brak energii oraz uczucie rozbicia. Dodatkowo jest to związane z niewłaściwym stylem życia do którego zalicza się ciągły pośpiech, codzienne stresy, stosowanie używek oraz niewystarczająca ilość snu.
Jak walczyć z tymi objawami?
Osobom takim zaleca się zmianę stylu życia, między innymi modyfikację diety, która również może być jednym z elementów wpływających na samopoczucie podczas zmian pogodowych. Warto na stałe włączyć produkty będące źródłem magnezu, ponieważ niedobory tego pierwiastka w organizmie zaburzają pracę serca powodując arytmię i przyspieszoną akcję serca, niedokrwienie oraz nadciśnienie nasilające dyskomfort podczas zmian atmosferycznych. Dlatego w Twoim codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć pełnoziarnistego pieczywa i kasz, orzechów oraz potraw zawierających rośliny strączkowe. Natomiast do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego potrzebne są witaminy z grupy B, często niedoborowe w naszej diecie, szczególnie u osób zwykle narażonych na sytuacje stresowe. Witaminy te znajdują się w mięsie wieprzowym i wołowym, otrębach pszennych, kaszach, roślinach strączkowych oraz makreli i grzybach.
Pij wodę!
Aby zniwelować ryzyko pojawienia się bólów głowy czy pogorszenia koncentracji pamiętaj o spożywaniu co najmniej 6-8 szklanek wody w ciągu dnia. Nawodni ona twój organizm i umożliwi lepsze wchłanianie witamin z grupy B. Wodę należy pić przez cały dzień aby nie dopuścić do spadku zawartości płynów ustrojowych w organizmie.
Wprowadź zioła do diety!
Pomocne w tej sytuacji mogą okazać się też zioła. Znanych jest wiele roślin które są adaptogenami, czyli lekami ziołowymi działającymi w organizmie jak regulatory pomagające w przystosowaniu do sytuacji stresowych, takie jak żeń-szeń, różeniec górski i aloes. Dodatkowo możesz też stosować korzeń kozłka lekarskiego, szyszki chmielu, ziele męczennicy cielistej oraz melisę. Spożywa się je w postaci naparów ziołowych, dodatków do potraw lub gotowych preparatów dostępnych w aptece. Działają one kojąco na układ nerwowy, wspomagają zasypianie oraz zmniejszają dolegliwości żołądka i narządów trawiennych.
Mgr inż. Aleksandra Kubacka