Ile zarabia dietetyk?

Ile zarabia dietetyk?

Dietetycy to najczęściej ludzie z pasją, którzy pracują bo chcą pomagać innym w zmaganiach z nadwagą lub problemami zdrowotnymi. Wielu jednak zadaje sobie pytanie czy praca dietetyka może być zarówno satysfakcjonująca zawodowo jak i finansowo. Żeby odpowiedzieć na to pytanie należałoby rozróżnić formy zatrudnienia i prowadzenia działalności. 

Pierwszą opcją jest możliwość zatrudnienia na etacie. Dietetyk może znaleźć pracę np. w placówce szpitalnej lub placówce żywienia zbiorowego, w firmie cateringowej lub  przychodni/poradni. Według serwisu wynagrodzenia.pl mediana zarobków dietetyka to około 3200 zł brutto (czyli około 2350 zł “na rękę”). 

Druga opcja to zbieranie różnych zleceń – na przeprowadzenie warsztatów, na przygotowanie diety dla znajomego, na zbilansowanie jadłospisu dla przedszkola – w takim wypadku zarobki nie są stałe, na danym zleceniu z reguły można zarobić kilkaset złotych i pracę trzeba traktować raczej jako dodatkową – trudno byłoby utrzymać się z tak nieregularnych przychodów.  Kolejna forma działania to założenie własnej działalności gospodarczej i otwarcie swojej poradni.

Dietetycy samozatrudnieni to największa grupa wśród działających na polskim rynku dietetyków. Dietetyk w takim wypadku jest nie tylko specjalistą, ale także zajmuje się prowadzeniem firmy – musi prowadzić działania marketingowe, finansowe, administracyjne – dbać o całokształt. Wyniki finansowe z pewnością są bardzo różne i zależą od miejscowości w której działa dietetyk, konkurencji, poziomu usług, a najbardziej od siły marki osobistej danego dietetyka, a jej zbudowanie to długotrwały proces. Niestety według portalu zadluzenia.com aż 90% prywatnych gabinetów upada przed upływem roku – trzeba dużej zawziętości i umiejętności żeby znaleźć się w pozostałych 10%!

Czwarta forma pracy to skorzystanie ze sprawdzonego modelu prowadzenia działalności poprzez dołączenia do sieci franczyzowej. Dietetyk w takim wypadku również prowadzi działalność gospodarczą, ale franczyzodawca odciąża go z części obowiązków marketingowych, przyśpiesza możliwość pozyskania klientów dzięki sile marki i udostępnia narzędzia oraz szkolenia usprawniające pracę. Oferty franczyzowe dostępne na rynku mocno różnią się między sobą i zapewne warto jest porównać zakres oferowanych w danej sieci usług i wsparcia. Średnie miesięczne przychody dietetyka w sieci Mój Dietetyk wynoszą 9 tys. złotych.

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie którą ścieżkę wybrać warto przeanalizować wszystkie warianty – przemyśleć swoje potrzeby finansowe oraz możliwości czasowe i do nich dopasować formę pracy. By ułatwić dietetykom podjęcie ważnych decyzji zawodowych przygotowaliśmy cykl artykułów z przydatnymi elementami wiedzy i ćwiczeniami, których wykonanie z pewnością ułatwi decyzje – zapraszamy!