Jak zmniejszyć spożycie sodu?
Zacznijmy od tego czym jest właściwie sód?
Jest to pierwiastek, który pełni bardzo ważne funkcje w organizmie człowieka m. in uczestniczy w przekaźnictwie nerwowym, pracy mięśni, a przede wszystkim w regulacji ilości wody. Decyduje o tym jaka ilości wody jest wydalana za pośrednictwem nerek.
Wraz z rozwojem cywilizacji i tym samym wzrostem udziału w naszej diecie produktów wysoko przetworzonych, zwiększa się spożycie sodu w naszej codziennej diecie. Im żywność bardziej świeża i naturalna, tym zawartość tego pierwiastka jest mniejsza. Najwięcej znajduje się go w żywności konserwowej i typu fast food, no i co oczywiste w soli kuchennej. Sód jest przede wszystkim składnikiem konserwantu, jakim jest glutaminian sodu, więcej o tej substancji czytaj tutaj.
Komu zagraża sód?
Zazwyczaj nadmiar sodu jest bez problemu usuwany przez nerki, jednak u niektórych osób może wywoływać wzrost ciśnienia tętniczego. Wynika to z niewydolności nerek lub zwiększonej wrażliwości organizmu na ten pierwiastek (zwiększona wrażliwość na sód występuję u około 40% chorych na nadciśnienie).
Osoby, które przyjmują leki na nadciśnienie (są to preparaty o działaniu odwadniającym) również powinny ograniczyć spożycie sodu w diecie, w przeciwnym razie działanie leku może spowodować utratę ważnych dla organizmu pierwiastków, takich jak: potas czy magnez.
Jak to wyglądają zalecenia spożywania sodu w liczbach?
Do sprawnego funkcjonowania organizmu potrzebuje 0,5g sodu dziennie. Większość specjalistów uważa, że należy ograniczyć jego spożycie do 2,5g dziennie. Maksymalne dopuszczalne spożycie sodu to 5g dziennie.
Oto kilka rad jak zalecenie zmniejszenia spożycia sodu wprowadzić w życie:
- Zawsze sprawdzaj informację o zawartości sodu na opakowaniu. Wybieraj te produkty, w których zawartość sodu jest najmniejsza.
- Szukaj na etykietach informacji o E621 w składzie, taki produkt zawiera opisany powyżej glutaminian sodu.
- Zastępuj konserwy, marynaty i produkty wędzone żywnością świeżą, jak najmniej przetworzoną. Zamiast konserw mięsnych i wędlin stosuj własnoręcznie przygotowane pieczenie w marynacie ziołowej. Konserwy, wędzonki, szynki, parówki czy bekon są dosalane w celu poprawy ich smaku i wydłużenia przydatności do spożycia. Warzywa konserwowe i kiszone zastępuj świeżymi.
- Unikaj gotowych dań mrożonych i błyskawicznych.
- Wyeliminuj spożycie słonych przekąsek tj: orzeszki solone, chipsy, krakersy. Do chrupania świetnie nadają się orzechy, pestki i nasiona.
- Zamiast soli używaj aromatycznych przypraw:
– do mięs świetnie nadaje się żurawina, cebula, czosnek, tymianek, curry, papryka, imbir, oregano.
– ugotowane ziemniaki posypuj: pietruszką, koperkiem, w formie purée dodatkiem może być uduszony czosnek, cebulka.
– do sosów do sałatek używaj bazylii, koperku, soku z cytryny, octu winnego. - Nie stawiaj solniczki na stole podczas posiłków.
- Stosuj sól nisko sodową. Świetnym substytutem jest sól potasowa lub magnezowa.
Dobra wiadomość!
Od słonego smaku organizm bardzo szybko się odzwyczaja, już po kilku tygodniach eliminacji soli naturalny smak żywności stanie się dla Ciebie atrakcyjny!
Monika Frank – dietetyk