Przygotowanie:
Świąteczne dania dla osób na diecie bezglutenowej mogą być równie pyszne jak te przygotowane tradycyjnie. Poniżej proponujemy przepis na bezglutenowe pierogi z nadzieniem z zielonej soczewicy. Pierogi faszerować można także kapustą i grzybami lub owocami, bez dodatku jajka będzie to danie bezglutenowe i wegańskie.
Przepis na około 60 sztuk pierogów, jedna porcja (4 pierogi) to ok. 192 kcal.
Składniki
ciasto:
- 100 g suchej kaszy jaglanej
- 200 g mąki ryżowej (+ mąka do podsypywania przy wałkowaniu)
- 80 g mąki ziemniaczanej
- 80 g mielonego siemienia lnianego
- 350 ml gorącej wody
- 3 łyżki oleju rzepakowego (30 g)
- sól
farsz:
- 200 g zielonej soczewicy
- 2 cebule
- 1 jajko (60 g)
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżka oleju rzepakowego (10 g)
- majeranek
- tymianek
- zioła prowansalskie
- sól, pieprz
- szklanka do wykrawania ciasta (śr. ok. 6 cm)
Przygotowanie:
Farsz: soczewicę gotujemy ok. pół godziny do miękkości. Następnie odcedzamy, przepłukujemy wodą i miksujemy lub rozgniatamy widelcem. Cebulę siekamy i przesmażamy na oleju. Do soczewicy dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, zeszkloną cebulę, zioła, pieprz oraz sól. Mieszamy, dodajemy roztrzepane jajko i jeszcze raz całość dokładnie mieszamy.
Ciasto: kaszę płuczemy na sitku pod strumieniem gorącej wody i gotujemy do miękkości ok. 10 minut. Do miski przesiewamy mąkę ryżową i ziemniaczaną. Dodajemy siemię lniane, sól, olej, wodę i ugotowaną, dobrze odcedzoną kaszę. Całość miksujemy blenderem na jednolitą masę. Ciasto odstawiamy na 5 minut by odpoczęło. Następnie przenosimy je na stolnicę posypaną mąką i zagniatamy jeszcze ręcznie – ma być plastyczne, ale nie kleić się. Ciasto rozwałkowujemy na cienki placek i szklanką wykrawamy kółka. Na środek każdego nakładamy łyżeczkę farszu i lepimy pierogi. Brzegi można ozdobić odciskając delikatnie koniec widelca. W garnku gotujemy wodę. Dodajemy kilka kropli oleju i odrobinę soli. Pierogi wrzucamy do gotującej się wody i pozostawiamy, aż wypłyną. Po upływie minuty od wypłynięcia pierogi wyciągamy i przekładamy na talerz.
Smacznego!
Danie wykonane na podstawie przepisu z bloga Poezja w kuchni www.natchniona.pl