Zastrzyki na odchudzanie – czy naprawdę działają?

odchudzanie

Wiele osób zakłada, że zastrzyki na odchudzanie to dobry sposób na szybką utratę wagi. W praktyce jednak są to leki, przepisywane pod kontrolą lekarza, które nie są pozbawione skutków ubocznych. Stosować je należy wyłącznie w połączeniu z dietą oraz odpowiednio dobranymi ćwiczeniami. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak działają zastrzyki na odchudzanie.

Czym właściwie są zastrzyki na odchudzanie?

Termin zastrzyków na odchudzanie odnosi się najczęściej do leków z grupy analogów GLP-1. Wśród przykładów takich substancji można wymienić dulaglutyd, liraglutyd czy semaglutyd. Dwa z nich przepisywane są chorym na cukrzycę, natomiast jeden jest zarejestrowany jako lek na otyłość.

Produkty, w których substancją czynną jest semaglutyd czy dulaglutyd zalecane są przy niewystarczająco kontrolowanej cukrzycy, natomiast liraglutyd przepisuje się u osób z BMI powyżej 27 kg/m² przy nadwadze oraz z BMI większym niż 30 kg/m², gdy mamy do czynienia z otyłością. Wskazaniem do przepisania leku jest nie tylko wysoka masa ciała. U Pacjenta musi pojawić się również przykładowo nadciśnienie, cukrzyca czy bezdech, by było to uzasadnione.

Dostępność zastrzyków na odchudzanie

Zastrzyki na odchudzanie są nierefundowane, dlatego też kuracja nimi jest dość kosztowna. Muszą być przepisywane przez lekarza. Niestety nawet osoby, które posiadają wyraźne wskazania medyczne do stosowania wspomnianych leków, mają problem z ich zdobyciem w aptekach. Lekarze czasami przepisują je podczas leczenia innych schorzeń, niż te wymienione we wskazaniach na ulotkach, a proces produkcji tych specyfików wymaga odpowiedniej ilości czasu. To z kolei powoduje trudności związane z dostępnością – niejednokrotnie zachodzi konieczność udania się po lek do innego miasta, ponieważ nie jest on dostępny na miejscu. W niektórych aptekach prowadzone są zapisy na tego rodzaju preparaty.

Zagrożenia związane z kupowaniem zastrzyków przez Internet

Zagrożeniem jest kupowanie leków na odchudzanie z nieznanych źródeł. W internecie można natknąć się na osoby, które sprzedają podrabiane specyfiki. Internetowe zakupy są złym pomysłem, ponieważ w najlepszym przypadku można stracić tylko pieniądze i wcześniejszą okazję do podjęcia pracy nad swoim ciałem, natomiast w najgorszym – zdrowie lub życie.

Jak działają zastrzyki na odchudzanie?

Jak działają zastrzyki na odchudzanie? Pobudzają receptory, które odpowiedzialne są za poczucie sytości u człowieka. W związku z tym następuje utrata wagi. Zarówno lekarze, jak i producenci zaznaczają jednak, że leki te muszą być stosowane w połączeniu z niskokaloryczną dietą oraz wysiłkiem fizycznym.

Żeby zadbać o prawidłową i zrównoważoną dietę odchudzającą, skontaktuj się z dietetykiem. Bez niego zmiana nawyków żywieniowych może być bardzo trudna. U zdrowych osób, u których nie ma wskazań do przepisania leków, poczucie sytości przy jednoczesnym zmniejszaniu masy ciała można osiągnąć odpowiednimi proporcjami makroskładników czy optymalną ilością błonnika w diecie.