Ocet jabłkowy na odchudzanie

Dieta zbilansowana

W Internecie można znaleźć ogrom porad związanych ze stosowaniem octu jabłkowego na odchudzanie. Ten ma pomagać zrzucać nadmierne kilogramy osobom, które codziennie spożywają go w odpowiedniej ilości. Czy to możliwe, że ocet jabłkowy spala tkankę tłuszczową? Jakie są zalety jego stosowania? Czy codzienne picie go ma sens? Z dzisiejszego artykułu dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć na temat octu jabłkowego na odchudzanie.

Ocet jabłkowy? Tak, ale…
Ocet jabłkowy może mieć niewielki wpływ na odchudzanie, a to głównie za sprawą zawartych w nich mikroelementów o działaniu prozdrowotnym. Reguluje poziom cukru we krwi, a jego spożywanie może być sensowne w cukrzycy typu 2 oraz insulinooporności. Regulacja gospodarki glukozowej to jednak nie wszystko – jego stosowanie może także pomagać w trawieniu i stymulować produkcję soków trawiennych. Niewątpliwie zatem można czerpać korzyści z picia octu jabłkowego.

Czy ocet jabłkowy odchudza?
Trzeba wiedzieć o tym, że w praktyce ocet jabłkowy za nas nie schudnie. Codzienne stosowanie go w określonej ilości nie przyniesie żadnych zauważalnych rezultatów, ponieważ za utratę masy ciała odpowiadają zupełnie inne czynniki. W skrócie jest to ujemny bilans kaloryczny, który utrzymywany wystarczająco długo prowadzi do spalania nawet najbardziej opornej tkanki tłuszczowej. Bardziej szczegółowo – za odchudzanie odpowiada splot czynników takich jak ilość spontanicznej i celowej aktywności fizycznej, rodzaj pracy, codzienne nawyki czy ilość i kaloryczność spożywanego jedzenia.

Co robić, żeby schudnąć?
Żeby osiągnąć ujemny bilans kaloryczny, należy codziennie spożywać niewiele mniej kalorii, niż wynosi nasze dzienne dobowe zapotrzebowanie. Taka strategia działania pozwoli na trwałe i skuteczne zrzucenie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej oraz zapobieżenie występowaniu efektu jojo. Jak należy to zrobić? Pierwszym krokiem, który może pomóc, jest kontakt z dietetykiem.
Specjalista prawdopodobnie zapyta o płeć, wiek, wzrost, wagę, ilość aktywności fizycznej w tygodniu oraz cele żywieniowe. Czasami przydatna może się okazać także przykładowo informacja o obwodzie w pasie. Następnie dietetyk rozpoczyna układanie indywidualnej diety – otrzymasz rozpiskę z jadłospisem, którą musisz zacząć stosować i… będziesz mógł patrzeć, jak kilogramy znikają.

Dlaczego nie ocet jabłkowy?
Spożywanie octu jabłkowego, jak wielu innych produktów nie zaszkodzi, ale samodzielnie wykorzystywanie go, bez podejmowania jakichkolwiek innych działań, nie pozwoli na zrzucenie nadmiarowych kilogramów. Są też sytuacje, w których ten produkt może zaszkodzić – jak np. wówczas, gdy osoba, która chce go stosować, ma problemy z przewodem pokarmowym, a w szczególności z żołądkiem. Wtedy może on powodować przykładowo uczucie pieczenia czy dyskomfort, podrażniając błonę śluzową żołądka. Teoretycznie można zainteresować się nim w ramach profilaktyki schorzeń układu pokarmowego, jednak my zalecamy skierowanie się w stronę zdrowej diety oraz aktywności fizycznej.