Czym jest dieta przeciwzapalna?

Pierwsza wersja diety przeciwzapalnej została opublikowana w 1995 roku w The Zon Diet przez dr. Barry’ego Searsa. Jej koncepcja polegała na określonej proporcji makroskładników w zależności od ich wpływu na poziom stężenia insuliny i kortyzolu.

Dieta przeciwzapalna opiera się o zasady innych diet – w szczególności diety DASH i śródziemnomorskiej, która została uznana za najzdrowszy z istniejących modeli żywienia. Wszystkie wersje diety przeciwzapalnej sprowadzają się do jednego: ograniczenia cukrów prostych i produktów przetworzonych, bazowania na żywności o niskim indeksie i ładunku glikemicznym, a także na wprowadzeniu wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w szczególności kwasów omega-3.

Przewlekły stan zapalny w organizmie jest reakcją obronną organizmu w odpowiedzi na czynniki uszkadzające. Zwykle zapalenie znika samoistnie (np. po zwalczeniu wirusa czy naprawieniu tkanki), jednak czasem dzieje się tak, że stan zapalny nie ustępuje i staje się przewlekły. Prowadzi to do sytuacji, w której organizm zaczyna postrzegać własne tkanki jako problem, czego skutkiem mogą być nowotwory lub schorzenia autoimmunologiczne (takie jak np. Hashimoto, celiakia, choroba Leśniowskiego-Crohna). Bodźcem wywołującym stan zapalny mogą być wirusy, bakterie, ciała obce, martwica. Do przyczyn powstania stanu zapalnego można zaliczyć: niewłaściwą dietę, stres, stosowanie używek, przyjmowanie niektórych leków, zanieczyszczenie środowiska, niezdrowy styl życia.

Na czym polega dieta przeciwzapalna?

Dieta przeciwzapalna polega na eliminacji ogólnoustrojowego stanu zapalnego w organizmie. Opiera się na spożywaniu produktów takich jak: produkty pełnoziarniste, oleje roślinne, orzechy, nasiona, pestki, różnorodne warzywa i owoce, tłuste ryby, rośliny strączkowe, soja (np. pod postacią tofu), niektóre przyprawy (np. cynamon, imbir, kurkuma, rozmaryn, gałka muszkatołowa), produkty mleczne fermentowane (np. kefir, jogurt, maślanka), w mniejszym stopniu chude mięso i chudy nabiał.

Jeżeli chodzi o warzywa, w szczególności sprawdzą się: warzywa liściaste (np. szpinak, jarmuż), marchew, buraki, fasolka, warzywa krzyżowe (np. brokuł, brukselka), warzywa strączkowe. Stanowią one dobre źródło błonnika, flawonoidów i karotenoidów, czyli związków o działaniu antyoksydacyjnym.

Z owoców warto bazować na tych o niskim indeksie glikemicznym. Właściwości przeciwzapalne zawierają szczególnie owoce jagodowe (np. borówki, jagody, porzeczki, truskawki, jeżyny, maliny, aronia, żurawina) – są one jednym z najbogatszych źródeł polifenoli, w tym antocyjanów i flawonoli.

Produkty pełnoziarniste są źródłem m.in. witamin z grupy B oraz błonnika pokarmowego, który przyczynia się do zmniejszenia skoków poziomu glukozy we krwi. W diecie przeciwzapalnej dobrze uwzględnić: kaszę gryczaną, płatki zbożowe, komosę ryżową, makaron razowy (al. dente), ryż brązowy, pieczywo pełnoziarniste i razowe.

Z ryb dobrze wybierać łososia, który jest jednym z najlepszych źródeł kwasów omega-3. Kwas EPA i DHA pomaga zredukować stan zapalny. Do tłustych ryb można jeszcze zaliczyć śledzia, sardynki czy makrelę.

Z orzechów i nasion korzystne działanie mają zwłaszcza orzechy włoskie, laskowe, migdały, nasiona chia, pistacje czy siemię lniane (to dobre źródło kwasów omega-3, witamin, składników mineralnych i białka roślinnego).

Z olejów roślinnych warto bazować na oliwie z oliwek, oleju rzepakowym nierafinowanym (czyli nieoczyszczonym ze składników odżywczych, w ciemniej butelce), oleju z wiesiołka czy oleju lnianym – posiadają one właściwości antyzapalne.

Z kolei do produktów o właściwościach prozapalnych zalicza się: dania typu fast food, alkohol, słodkie napoje, tłuste i czerwone mięso, słone przekąski, słodycze i wyroby cukiernicze, produkty z oczyszczonej mąki, dania instant, produkty wysoko przetworzone, dużą ilość soli.

Warto zwrócić uwagę na znaczenie czerwonego wytrawnego wina w diecie przeciwzapalnej (szczególnie wymienianego jako źródło polifenoli w diecie śródziemnomorskiej). Można napotkać się na zalecenia, aby spożywać 1-2 lampki wina dziennie ze względu na dużą zawartość związków bioaktywnych, które działają przeciwzapalne. Zwraca się również dużą uwagę na resweratrol, który zapobiega zakrzepom i stanom zapalnym. Rzeczywiście – czerwone wino zawiera resweratrol, jednak nie ma go wystarczająco dużo, aby istotnie wpłynąć na zdrowie. Trzeba by było wypić zdecydowanie więcej niż 1-2 lampki wina, a to z pewnością nie sprzyja zdrowemu stylu życia. Picie czerwonego wina w celach zdrowotnych to mit – alkohol sprzyja chorobom sercowo naczyniowym, zwiększa ryzyko raka, pogarsza jakość snu i powoduje stres oksydacyjny w organizmie. A przecież w diecie przeciwzapalnej chodzi o to, aby go uniknąć.

Resweratrol można dostarczyć z innych źródeł niż wino. Znajdzie się go m.in. w czerwonych winogronach, orzeszkach ziemnych czy jagodach.

 

Kiedy stosować dietę przeciwzapalną?

Celem diety przeciwzapalnej jest obniżenie markerów stanu zapalnego obecnych w surowicy krwi, jednak warto stosować ją nie tylko w chorobach, ale również profilaktycznie. Niemniej jednak dieta przeciwzapalna szczególnie znajdzie zastosowania w takich chorobach jak:

-choroby autoimmunologiczne (np. Hashimoto),

-otyłość,

-cukrzyca typu 2,

-choroby serca i układu krążenia

-PCOS (zespół policystycznych jajników),

-insulinooporność,

-endometrioza,

-choroby nowotworowe,

-choroby zapalne jelit,

-choroby neurodegeneracyjne (np. choroba Alzheimera),

-choroby o podłożu psychicznym (np. depresja).

W przypadku otyłości dieta przeciwzapalna szczególnie znajduje swoje zastosowanie, bowiem otyłość prowadzi do wielu innych chorób i zaburzeń metabolicznych takich jak cukrzyca, hiperlipidemia, choroby sercowo-naczyniowe, niektóre rodzaje nowotworów, ale także zaburzenia ze strony mikroflory jelitowej. W związku z tym stosując dietę przeciwzapalną w kierunku otyłości, zapobiega się tym samym wyżej wymienionym chorobom.

Warto również podkreślić znaczenie diety przeciwzapalnej w leczeniu depresji. Badania wykazują, że istnieje istotny związek między dietą prozapalną a zwiększonym ryzykiem rozpoznania lub wystąpienia depresji w porównaniu z dietą przeciwzapalną. Wykazano, że odpowiednie wzorce żywieniowe stanowią narzędzie terapeutyczne w leczeniu zaburzeń o podłożu zapalnym.

  

Korzyści z diety przeciwzapalnej 

Jak zostało wcześniej wspomniane, stan zapalny w organizmie odgrywa kluczową rolę w przypadku chorób takich jak cukrzyca, nowotwory czy choroby układu krążenia.

Coraz więcej dowodów naukowych pokazuje, że związki polifenolowe (takie jak np. flawonoidy), które występują w owocach, warzywach, roślinach strączkowych czy kakao, mają potencjał hamowania powstawania i rozwoju chorób zapalnych, a także łagodzenia uszkodzonych tkanek.

Badania kliniczne pokazują, że zbilansowana dieta oparta o produkty z pełnego ziarna, błonnik, warzywa bogate w polifenole oraz żywność bogata w kwasy omega-3 może być w stanie złagodzić objawy zmęczenia związane z chorobami.

Przestrzeganie diety przeciwzapalnej (np. śródziemnomorskiej) dzięki kwasom omega-3, flawonoidów oraz zmniejszenia spożycia czerwonego i przetworzonego mięsa poprawia płodność, a także ma pozytywny wpływ na układ rozrodczy oraz jakość nasienia u mężczyzn. Z tego względu dietę przeciwzapalną stosuje się również w leczeniu niepłodności.

Dieta przeciwzapalna ze względu na niski indeks glikemiczny, zawartość kwasów omega-3, polifenoli oraz innych składników bioaktywnych reguluje gospodarkę węglowodanową, stabilizuje poziom glukozy we krwi oraz uwrażliwia tkanki na działanie insuliny.

Pozostałe działania diety przeciwzapalnej:

-obniżenie poziomu ,,złego’’ cholesterolu LDL, a podwyższa poziomu ,,dobrego’’ cholesterolu HDL,

-zmniejszenie stężenia homocysteiny, co z kolei obniża ryzyko chorób układu krążenia,

-zmniejszenie stresu oksydacyjnego w organizmie i zapobieganie uszkodzeniom komórek wywołanych przez wolne rodniki,

-obniżenie poziomu markerów stanu zapalnego (CRP).

 

Przykładowy jadłospis

Przykładowy jadłospis diety przeciwzapalnej:

Śniadanie – omlet z warzywami i łososiem

II śniadanie – koktajl z owoców leśnych

Obiad – makaron z pesto i pomidorkami

Podwieczorek – sałatka z burakiem i pomarańczą

Kolacja – tortilla z tofu i warzywami

 

Śniadanie

Składniki:

-2 jaja (112g)

-1/5 sztuki brokuła (100g)

-1/4 czerwonej papryki (60g)

-1/4 łososia wędzonego (40g)

-1/5 cebuli (20g)

-1 łyżka oliwy z oliwek (10g)

-1 łyżeczka szczypiorku (5g)

-1 kromka chleba żytniego razowego

Sposób przygotowania:

1.Pokroić warzywa oraz łososia, a następnie poddusić na oliwie z oliwek pod przykryciem.

2.Rozmieszać jajka widelcem, doprawić solą i pieprzem.

3.Dodać jajka i smażyć pod przykryciem do ścięcia. Posypać szczypiorkiem i przełożyć na drugą stronę.

4.Całość zjeść z pieczywem.

 

II śniadanie

-1 szklanka napoju sojowego bez cukru (250g)

-garść jagód (50g)

-garść malin (50g)

-garść szpinaku (25g)

-2 łyżki płatków owsianych górskich (20g)

-1 łyżka siemienia lnianego (10g)

-1 łyżeczka ksylitolu (5g)

Sposób przygotowania:

1.Wszystkie składniki zblendować.

 

Obiad

Składniki:

-1 szklanka makaronu pełnoziarnistego penne (70g)

-5 pomidorków koktajlowych (85g)
-1 garść szpinaku (25g)

-1 łyżka pesto zielonego z bazylii (10g)
-1/4 kostki sera typu ‘’Feta” (65g)

-1 łyżeczka nasion łuskanego słonecznika (5g)

Sposób przygotowania:

1.Makaron ugotować al. dente.

2.Dodać do makaronu pesto, słonecznik, pokrojoną w kosteczkę fetę, szpinak i pomidorki.

 

Podwieczorek

Składniki:

-1 pomarańcza (200g)

-1 burak (100g)

-1 garść rukoli (20g)

-łyżeczka soku z wyciśniętej cytryny (5g)

-1 łyżka orzechów włoskich (15g)

-1 łyżeczka oliwy z oliwek (5g)

Sposób przygotowania:

1.Pomarańczę obrać, a następnie pokroić ją wraz z burakiem w plastry.

2.Rukolę opłukać.

3.Wymieszać wszystkie składniki.

4.Całość polać sokiem z wyciśniętej cytryny i oliwą z oliwek.

 

Kolacja

Składniki:

-1 sztuka tortilli pełnoziarnistej (60g)
-2 liście sałaty (70g)

-pół pomidora (60g)

-1/4 czerwonej papryki (60g)

-1 łyżka pesto zielonego z bazylii (10g)

-1/3 opakowania tofu wędzonego (60g)

-1 łyżka oliwy z oliwek (10g)

-1 łyżeczka papryki słodkiej (5g)

Sposób przygotowania:

1.Tofu pokroić w kostkę i wymieszać z oliwą oraz słodką papryką, a następnie delikatnie podsmażyć na oliwie z oliwek na patelni.

2.Pokroić warzywa.

3.Tortillę posmarować pesto i wyłożyć wszystkie składniki.

4.Zwinąć tortillę.

5.Można zjeść na zimno lub podgrzać na suchej patelni.

 

Podsumowanie

Dieta przeciwzapalna odgrywa kluczową rolę w prowadzeniu zdrowego stylu życia, zarówno dla osób, które mierzą się z różnymi chorobami, jak i dla osób zdrowych, które mogą stosować tę dietę profilaktycznie. Badania naukowe potwierdzają skuteczne działanie diety przeciwzapalnej w redukcji stanów zapalanych oraz zmniejszeniu stresu oksydacyjnego. Mimo wszystko należy pamiętać, aby przed wprowadzeniem diety w celu poprawy zdrowia w niektórych schorzeniach skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, żeby mieć pewność, że nie ma żadnych przeciwskazań do spożywania konkretnych produktów.

 

Bibliografia

  1. A.Reszka, Dieta przeciwzapalna, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej
  2. Maleki, J. Crespo, B. Cabanillas, Anti-inflammatory effects of flavonoids, Polmed, 2019
  3. S. Bagheri, S. Zolghardi, A. Stanek, Beneficial Effects of Anti-Inflammatory Diet in Modulating Gut Microbiota and Controlling Obesity, Polmed, 2022
  4. K. Tolkien, S. Bradburn, C. Murgatroyd, An anti-inflammatory diet as a potential intervention for depressive disorders: A systematic review and meta-analysis, Polmed, 2018
  5. U. Hass, C.Herpich, K.Norman, Anti-Inflammatory Diets and Fatigue, Pomed, 2019
  6. S.Alesi, A.Villani, E. Mentzioris {…}, Anti-Inflammatory Diets in Ferility: An Ecidence Review, Polmed, 2022
  7. B. Sears, Anti-inflammatory Diets, Polmed, 2015
  8. D. Oh, S. Talukdar, E.Bae {…}, GPR120 is an omega-3 fatty acid receptor mediating potent anti-inflammatory and insulin-sensitizing effects, Polmed, 2010
  9. J.Pines, 4 Reason wine is no longer a health food, Forbes, 2024