Pierwszym i największym życzeniem każdego rodzica jest zdrowie dziecka. Świadomy rodzic zwykle zdaje sobie sprawę, jak wielką rolę w jego utrzymaniu odgrywa zdrowa dieta, a mino to najnowsze badania wśród dzieci wskazują, że utrzymanie jej na co dzień jest nie lada wyzwaniem. Niepozorne zaniedbania w żywieniowe to często początek problemów ze zdrowiem, a na każdym etapie rozwoju dziecka stają przed nami nowe wyzwania.
Prezent od mamy
Przyszła mama może zadbać o zdrowie swojego dziecka, nawet zanim zacznie bić jego serce. Prawidłowa masa ciała przed ciążą oraz wysoki stopień odżywienia organizmu to obustronne korzyści dla matki i dziecka – lepsza kondycja i zmniejszenie ryzyka wystąpienia pewnych schorzeń m.in. cukrzycy ciężarnych. U dziecka zarówno niedobór pewnych składników odżywczych, jak i nadmiar kalorii może mieć długofalowe efekty m.in. w postaci zwiększenia ryzyka chorób neurorozwojowych oraz metabolicznych. Zrównoważona dieta to pierwszy prezent jaki matka może świadomie podarować swojemu dziecku. Kolejnym krokiem będzie podawanie dziecku naturalnego pokarmu. Jeśli karmienie piersią budzi obawy lub nastręcza trudności radzimy poszukać w swojej okolicy doradcy laktacyjnego. Czasem wystarczy zapytać o taką osobę w swoim szpitalu położniczym – oni już tam są!
Mały naśladowca
Moment, w którym dziecko przechodzi z mleka na stałą dietę bywa stresujący zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Z drugiej strony nowe pokarmy to dla dziecka niezwykła przygoda. Nie rezygnuj pochopnie z różnorodnych smaków i produktów na rzecz jednolitych papek o słodkim smaku. Pamiętaj, że dziecko najchętniej spróbuje tego, co jest jedzone przez jego rodziców. Być może jest to doskonały moment, aby zrewidować nawyki żywieniowe całej rodziny. Daj dziecku wybór, a być może zaskoczy Cię uwielbieniem kiszonych ogórków, albo przedłożeniem zabawy szprotką nad układanie słodkich żelków. W przypadku niemowląt warto zapoznać się z praktyką BLW, Baby-Led Weaning. Starszym dzieciom można pokazać, jak świetną zabawą może być samodzielne wychodowanie kiełków lub przygotowanie domowych łakoci.
Pomoc w zdrowiu i chorobie
Szczególnej opieki wymagają dzieci o nietypowych wymaganiach żywieniowych. Nietolerancje i alergie to plaga wśród współczesnych dzieci, ale na szczęście wiele z nich przechodzi z wiekiem. Z pomocą doświadczonego lekarza i dietetyka można wyeliminować z diety dziecka konieczne produkty, nie zubożając przy tym wartości odżywczej posiłków. Dieta elmininacyjna to nie tylko wykluczanie produktów powodujących dolegliwości, ale przede wszystkim szukanie alternatywnych produktów i baczna obserwacja dziecka. Dobrze prowadzona dieta pozwoli złagodzić dolegliwości, jednocześnie kształtując u dziecka zdrowe nawyki żywieniowe, podczas gdy zbyt restrykcyjna lub monotonna dieta może być źródłem zaburzeń odżywiania w wieku późniejszym.
W poszukiwaniu własnej drogi
Burzliwy okres dorastania często przekłada się na problemy z odżywianiem młodzieży. Wpływ rówieśników, żywieniowe mody, manifestowanie swoich poglądów i emocji znajdują swoje odbicie w tym co i jak jada nastolatek. Regularne wspólne posiłki, atmosfera uwagi i akceptacja wyborów żywieniowych dziecka są w tym okresie nieocenione. Uważny rodzic może pomóc odpowiedzialnie podejść do diety wegetariańskiej bądź odchudzającej, ewentualnie w porę zauważy skłonność do poważnych zaburzeń żywienia, np. anoreksji.
Na każdym etapie żywieniowych poszukiwań warto towarzyszyć dziecku w poznawaniu jego potrzeb i służyć pozytywnym przykładem, a w razie wątpliwości nie wahać się zasięgnąć porady specjalisty.