Czy rodzaj herbaty ma znaczenie?
Napoje zapewniają właściwe nawodnienie organizmu, warunkujące odpowiednie procesy życiowe. Jeżeli już na wstępie określiliśmy jak bardzo istotne jest nawodnienie organizmu, to weźmy pod lupę… herbatę! Herbata to nieodłączna towarzyszka spotkań, bądź odpoczynku i wyciszenia. Część z nas pije ją kilka razy dziennie, a inni prawie w ogóle. Warto wiedzieć , że w XVII wieku uchodziła za drogocenny lek. Jej ojczyzną są naturalnie Chiny. W filiżance, szklance lub ulubionym kubku. Tylko czy czarna, czerwona, żółta, zielona a może biała? Poza preferencjami smakowymi powinniśmy kierować się jej właściwościami, którym poświęcony jest ten artykuł.
Rodzaje herbat i ich właściwości.
Herbata biała charakteryzuje się słomkowym zabarwieniem i delikatnym smakiem. Jest wysoko ceniona na rynku herbacianym. Zawiera najwięcej polifenoli, dzięki czemu można przypisać jej właściwości antynowotworowe, zapobiegające chorobom układu krążenia oraz przeciwstarzeniowe. Dzięki największej zawartości teiny działa pobudzająco i orzeźwiająco.
Jak parzyć? Zalej wodą o temperaturze 85-90ºC i parz przez 5 minut.
Herbata żółta jest bursztynowym naparem o wysokiej jakości, pojawiającym się rzadko na naszym rynku. Zawiera flawonoidy, dzięki czemu ma właściwości antynowotworowe, przeciwutleniacze w jej naparze wspomagają walkę z wolnymi rodnikami, katechiny obniżają wchłanianie cholesterolu z pokarmu, wspomagając zapobieganie miażdżycy, obniża ciśnienie krwi i stabilizuje je na odpowiednim poziomie.
Jak parzyć? Zalej wodą o temperaturze ok 75ºC i parz 3-5 minut.
Herbata czerwona o ziemisto-korzennym, specyficznym smaku i aromacie jest nieodłącznym sprzymierzeńcem walki z nadwagą, dzięki przyśpieszaniu metabolizmu– poprzez pobudzenie wydzielania soków trawiennych w przewodzie pokarmowym i pracy jelit. Obniża poziom cholesterolu i reguluje ciśnienie krwi– podobnie jak herbata żółta. Jest bogata w związki mineralne m. in. fluor, wapń, mangan oraz witaminę C. Według wielu źródeł wspomaga pracę wątroby oczyszczając nasz organizm.
Jak parzyć? Dla zachowania walorów smakowych najlepiej parz ją w porcelanie przez 3-7 minut.
Herbata czarna jest najpopularniejsza wśród wymienionych. Zawiera najwięcej fluoru- dzięki czemu przypisujemy jej właściwości przeciwpróchnicowe oraz kofeiny, która mobilizuje nasz organizm. Zawiera dużo tak zwanych garbników katechinowych, co obrazuje właściwości przeciwbiegunkowe, bakteriobójcze. Warto wspomnieć że obniża wchłanianie żelaza oraz leków, więc ważne jest by nie łączyć jej z terapią farmakologiczną oraz posiłkami zawierającymi żelazo. Garbniki wytworzone w procesie długiego jej parzenia odpowiedzialne za gorzki posmak, działają antynowotworowo. Flawonoidy zawarte w czarnej herbacie wzmacniają naczynia krwionośne, przeciwdziałając zakrzepom krwi, obniża również jej ciśnienie.
Jak parzyć?
- Dla efektu orzeźwienia i pobudzenia parz herbatę przez ok 3 minuty (teina nie wiąże się z garbnikami);
- Dla efektu relaksującego parz czarną herbatę powyżej 3 minut;
- Herbata zielona pozyskiwana w Chinach i Japonii ma znacznie szersze działanie na organizm niż herbata czarna. Jest to rodzaj herbaty najczęściej kojarzony z właściwościami prozdrowotnymi oraz redukcją masy ciała. Pobudza działanie pęcherza moczowego, przyśpieszając wydalanie toksyn z organizmu. Zawiera witaminy B, C, E, aminokwasy oraz garbniki. Jej chłodny napar stosowany jest często do przemywania oczu (np. przy zapaleniu spojówek), dzięki właściwościom bakteriobójczym. Warto pamiętać by herbaty zielonej i czerwonej nie słodzić, ponieważ cukier neutralizuje większość jej właściwości.
Marta Stolarczyk – studentka dietetyki