Woda coraz ważniejsza
W 2009 roku Instytut Żywności i Żywienia, uwzględnił wodę w Piramidzie Zdrowego Żywienia. Zaleca się, aby wypijać ok. 2l wody dziennie. Ale jaką wodę wybrać, aby przynosiła korzyści dla naszego zdrowia?
Jakie są rodzaje wody, podział
Na polskim rynku wody butelkowane są pozyskiwane z ujęć podziemnych. Do nasycenia wody składnikami mineralnymi dochodzi na skutek wypłukiwania ich z poszczególnych warstw geologicznych.Dlatego też, ze względu na stopień mineralizacji, wody dzieli się na:
- wysokozmineralizowane– zawierające ponad 1500mg składników mineralnych na litr wody. Pełnią one funkcję wzbogacania codziennej diety w minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wzbogacają one codzienną dietę w minerały, które mają pokryć nie mniej niż 15% RDA, czyli zalecanego dziennego zapotrzebowania, dla osoby dorosłej. Pamiętajmy, że nie można ich pić w nieograniczonych ilościach.
Przykłady: Kryniczanka, Muszyna Zdrój, Muszynianka, Piwniczanka.
- średniozmineralizowane– posiadają od 500-1500mg składników mineralnych na litr. Nie zakłócają bilansu elektrolitycznego w organizmie, dlatego można je pić w każdej ilości. Idealnie nadają się do uzupełniania wody utraconej wraz z potem podczas treningu, czy innego rodzaju wysiłku fizycznego. Dzięki niewielkiej zawartości składników mineralnych, skutecznie gaszą pragnienie oraz są smaczniejsze od wód niskozmineralizowanych.
Przykłady: Arctic, Cisowianka, Evita, Kinga Pienińska, Nałęczowianka, Polaris, Ustronianka.
- niskozmineralizowane– o mineralizacji poniżej 500mg na litr. Zaliczane są do nich „naturalne wody mineralne- niskozmineralizowane” oraz „wody źródlane”. Zawierając małą ilość składników mineralnych, nie przynoszą one korzyści dla zdrowia. Jednakże, można je wykorzystywać do przyrządzania posiłków, rozcieńczania soków i napojów, parzenia kawy, herbaty, ziół itp. Zdarza się, że znajdują swoje zastosowanie w praniu oraz celach higienicznych. W małych ilościach nadają się także do gaszenia pragnienia. Należy jednak uważać, ponieważ rozrzedzając elektrolity w organizmie, zaburzają równowagę wodno-elektrolitową.
Przykłady: Aqua Żywiec, Bystrzanka, Kropla Beskidu, Krynica Zdrój, Primavera, Żywiec.
- stołowe (mineralizowane)- powstają poprzez wzbogacenie wody źródlanej, otrzymywane są przez dodanie naturalnej wody mineralnej, lub soli mineralnych, z których przynajmniej 1 musi posiadać znaczenie fizjologiczne. Spełniają rolę profilaktyczno- zdrowotną, uzupełniają składniki mineralne w nadmiarze utracone podczas wysiłku fizycznego. Normą jest, że zawierają wapń oraz magnez, a nie posiadają dużej ilości wodorowęglanów.
Przykłady: JODICA, Magnezjana, Sądecka Woda Życia, Woda Magnezowa, Zamościanka.
- lecznicze– ich właściwości wynikają z bardzo wysokiej mineralizacji, co najmniej4000mg/l. Ich skuteczność musi zostać potwierdzona licznymi badaniami klinicznymi. Mogą być stosowane tylko za zgodą i pod kontrolą lekarza.
Przykłady: Franciszek, Jan, Wielka Pieniawa, Zuber, Henryk.
Suma składników w litrze nie wystarczy, ważna jest ilość poszczególnych minerałów
Najlepiej gdy minerał rozpuszczony w wodzie pokrywa minimum 10% RDA na dany składnik. Dobra woda powinna posiadać minimum:
- 70mg na litr– magnezu
- 150mg na litr – wapnia
- 70mg na litr – fosforu
- 250mg na litr – siarczanów (krzemionki)
- 1mg na litr – jonu żelazowego – takich wód jest niewiele
- Sód poniżej 20mg na litr – jeśli ktoś nadużywa soli w diecie, jeśli nie może być nawet 200 mg na litr i więcej jeśli mówimy o osobach bardziej aktywnych, sód jest bardzo ważny. Dzienne spożycie soli powinno wynieść do 5 gram wg WHO jednak statystycznie Polak spożywa między 10-14g soli dziennie.
Pamiętaj! Jeśli dodajesz soli do codziennych posiłków szukaj wody z mała zawartością sodu. Osoby aktywne fizycznie, które nie nadużywają soli w codziennych posiłkach, powinny pić wodę z wyższą zawartością sodu.
Warto pamiętać o zdrowych proporcjach, by stosunek wapnia do magnezu wyniósł 2:1 wtedy to przyswajanie tych składników przebiega prawidłowo. Natomiast by zainicjować proces wbudowania wapnia w kości stosunek wapnia do fosforu w ustroju powinien wynieść 1:1. Wtedy to procesy gospodarki wodno-elektrolitowej przebiegają prawidłowo.
Podsumowanie
Kupując wodę, czytaj dokładnie etykiety. Warto jeszcze raz podkreślić, że nazwa „woda mineralna” nie zależy od stopnia mineralizacji, zatem nie każda woda z takim oznakowaniem będzie przynosić korzyści dla zdrowia. Najbardziej wartościowymi składnikami są: magnez, wapń, sód, chlorki, siarczany, wodorowęglany oraz czasami jod, fluor, żelazo. Bądźmy świadomymi konsumentami i wybierajmy wody o odpowiednim dla nas składzie, nie zapominając także o smaku.
Znajdź najbliższe miejsce gdzie sprawdzisz zawartość wody w Twoim organizmie >>> SZUKAJ <<<
Kamil Kaczmarczyk – dietetyk