Trądzik – problem nie tylko młodych. Czy dieta może wspomóc?

Trądzik jest przewlekłą chorobą, która dotyka głównie młodzież w okresie dojrzewania. Jednak również wielu dorosłych ma z nim problem. Jest to spowodowane działaniem takich czynników środowiskowych jak stres, używki, brak snu oraz przede wszystkim nieprawidłowa dieta. Zatem co jeść, żeby pozbyć się tego problemu? Czy odpowiednia dieta może złagodzić objawy trądziku?




Trądzik jest najczęściej występującą chorobą skóry. W wielu naukowych badaniach potwierdzony został wpływ sposobu żywienia na aktywność gruczołów łojotokowych odpowiedzialnych za powstawanie tych niechcianych zmian zapalnych.




Największymi wrogami w walce z trądzikiem są między innymi potrawy wysokoprzetworzone, z dużą ilością substancji dodatkowych takich jak sztuczne barwniki, konserwanty. Powinno unikać się spożywania gotowych dań, zupek i innych produktów w proszku, dań typu fast food. Należy również wyeliminować niezdrowe i przetworzone wędliny takie jak parówki, kiełbasy, pasztety, mielonki. Są one dodatkowo bogate w niskiej jakości tłuszcze.
Zrezygnuj ze spożycia białego chleba, słodkiego pieczywa, bułek, babek, biszkoptów, ciastek i ciasteczek. Powstają one ze zboża z wysokiego przemiału czyli tego, które jest ubogie w składniki odżywcze. Dodatkowo są źródłem dużej ilości cukrów prostych, które źle wpływają na funkcjonowanie gruczołów łojowych. Zakazane są wszelkiego rodzaju słodycze i słodkie przekąski. Czekolada, batony, napoje kakaowe, dżemy, marmolady, miód są także źródłem niechcianego cukru.




Należy pamiętać, że produkty na bazie białej mąki (czyli oprócz tych wymienionych wyżej również makarony, naleśniki, pierogi, knedle) zawierają mało błonnika pokarmowego. Jest on substancją wspomagającą usuwanie toksyn z organizmu, które także mają wpływ na ilość powstających krostek i wyprysków. Dobrym pomysłem jest zamienić te produkty na chleb żytni razowy, graham, orkiszowy, kaszę gryczaną, jaglaną, jęczmienną, płatki owsiane, makarony pełnoziarniste, ryż brązowy. Dzięki temu źródłem węglowodanów staną się produkty o niskim indeksie glikemicznym, bogate w składniki mineralne oraz z właściwą ilością błonnika pokarmowego.






Witamina A o skórę dba!




W diecie na trądzik ważne jest aby sięgać po większą ilość warzyw i owoców bogatych w witaminę A. Jest ona odpowiedzialna za regulację wydzielania sebum. Należy pamiętać o częstszym jedzeniu marchewki, papryki, pomidorów, dyni, moreli, brzoskwini. Dobrym pomysłem jest przygotowywanie z tych warzyw i owoców surówek i kremów z dodatkiem wysokiej jakości olejów np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany. Są one odpowiedzialne za niwelowanie procesów zapalnych, a także polepszają wchłanianie witaminy A w organizmie.






Selen, cynk, miedź, siarka czyli eliksir na trądzik.




Dieta skierowana dla osób z problemami z cerą powinna być bogata właśnie w te składniki mineralne. Dlaczego? Dbają one o odpowiednie oczyszczenie skóry od wewnątrz. Zalecane jest więc częstsze spożywanie dobrej jakości mięsa drobiowe, nasion roślin strączkowych, jaj, owoców morza, otrąb i kiełków zbożowych. Są to produkty, z których łatwo przygotować smaczne i pożywne potrawy dla całej rodziny.






Woda urody Ci doda.




Nie można zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Woda wspomoże nawilżenie skóry i poprawi jej wygląd. Należy pić minimum 2,5 litra dobrej jakościowo wody, czyli takiej która jest wysokozmineralizowana. Niezdrową dla skóry kawę można zastąpić herbatą zieloną. Nie zaleca się kupowania słodkich napojów takich jak lemoniady, nektary, soki w kartonach, napojów energetycznych oraz tych typu cola. W dzisiejszych czasach jest szeroki wybór sprzętów kuchennych, które ułatwiają życie, dlatego warto zainwestować w prostą i szybką w obsłudze sokowirówkę i jak najczęściej przygotowywać dla siebie i rodziny soki ze świeżych, sezonowych owoców i warzyw.






O czym jeszcze powinieneś pamiętać?




Aby lepiej zadbać o kondycję skóry i szybciej pozbyć się szpecących zmian należy unikać potraw pikantnych oraz przyprawianych sztucznymi mieszankami przypraw. W zamian za to warto używać świeżych ziół takich jak rozmaryn, kolendra, mięta, bazylia, natka pietruszki. Istotną kwestią jest sposób przygotowania potrawy poprzez wybranie odpowiednich technik kulinarnych. Dobrym pomysłem jest rezygnacja ze smażenia na rzecz gotowania na parze i pieczenia w folii.




Istnieje również grupa produktów, które mogą wywoływać nasilenie zmian trądzikowych. Wiele badań wykazało, że należy do nich między innymi mleko. Zalecana jest obserwacja reakcji skóry na spożycie produktów mlecznych. Jeśli zauważysz, że po spożyciu mleka Twoja cera jest w gorszej kondycji, powinieneś ograniczyć jego spożycie. Należy pamiętać jednak wtedy o zwiększeniu częstości konsumpcji jogurtów, kefirów, maślanek, dobrej jakości serów, aby nie doprowadzić do niedoborów wapnia w organizmie.






Czy dieta wspomagająca walkę z trądzikiem jest rygorystyczna i trudna do wprowadzenia w życie?




Nie! Czytając spis produktów dozwolonych i zakazanych oraz zaleceń dotyczących sposobu żywienia w trądziku można stwierdzić, że jest to po prostu dobrze zbilansowana i racjonalna dieta. Pozwoli się cieszyć piękną i zdrową skórą, ale również wpłynie na jakość funkcjonowania organizmu i zabezpieczy przed innymi chorobami.




Lidia Gramolińska – studentka dietetyki