Tajniki gotowania – 7 kroków do zdrowych nawyków

Chcesz zmienić nawyki żywieniowe, ale ciągle obawiasz się, że gotowanie zajmie Ci większą część dnia? A może boisz się, że nowe dania będą niesmaczne i monotonne? Zapomnij o wszystkich wymówkach, mamy dla Ciebie prosty przepis na zdrowe gotowanie. Dzięki tym kilku krokom czas spędzony w kuchni będzie tylko przyjemnością.

KROK 1 – Zaplanuj i zorganizuj swój czas!

Właściwe zorganizowanie sobie dnia i określenie swoich możliwości czasowych na gotowanie to podstawa. Zastanów się ile czasu dziennie możesz realnie spędzić w kuchni. Nie szukaj przy tym wymówek, na pewno jest taka chwila w ciągu dnia, którą możesz wykorzystać na kulinarną przygodę. Zaplanuj dokładnie czas kiedy robisz zakupy i przygotowujesz posiłki, zdecydowanie łatwiej będzie Ci wtedy zacząć działania. Przyjrzyj się także swoim obecnym nawykom i zastanów, które z nich na pewno chcesz zmienić. Dopasuj swoją strategię do celu jaki zamierzyłeś. Pomyśl, co zyskasz dzięki lepszej organizacji dnia!

KROK 2 – Zrób zakupy wcześniej i zadbaj o małe zapasy!

Food background Food Concept with Various Tasty Fresh Ingredient

Warto znaleźć jeden dzień w tygodniu, w którym będziesz robić większe zakupy. To może być przykładowo sobotni poranek lub piątkowe popołudnie. Niech to będzie czas, kiedy jesteś w stanie zrobić małe zapasy na cały tydzień. Dzięki temu zawsze będziesz przygotowany na gotowanie. Na zakupy warto wybrać się z gotową listą, zapobiega to niezdecydowaniu i sięganiu po zbędne produkty. Tym samym skraca czas chodzenia po sklepie, bo sięgasz tylko po to czego naprawdę potrzebujesz. Już w domu możesz więc zastanowić się, na co masz ochotę na obiad w najbliższych dniach. Pozwoli to na przygotowanie dokładnej listy zakupów. Warto też na bieżąco spisywać, czego już brakuje w lodówce – dzięki temu na pewno niczego nie przeoczysz.

KROK 3 – Wybieraj świadomie

Będąc na zakupach zwracaj uwagę na etykiety! Pamiętaj, że produkt produktowi nierówny, a czasem nawet cena nie jest miernikiem jakości. Czytaj składy i porównuj – to proste! Im dłuższa lista i bardziej magiczne nazwy składników tym zazwyczaj produkt mniej godny polecenia. Składniki podawane są w kolejności malejącej wagi, także cukier na pierwszym miejscu powinien budzić Twój niepokój.

KROK 4 – Jak zdrowo gotować i nie zwariować?

Po pierwsze zacznij od rzeczy prostych. Wyszukany obiad z 2 dań i deseru na początek może okazać się dość dużym wyzwaniem. Jeśli nie masz dużo czasu i lubisz banalne rozwiązania to korzystaj z ułatwień. Mrożonki czy warzywa na patelnię sprawdzą się tu znakomicie. Pokrojone, gotowe do obróbki mogą zawsze czekać w zamrażalniku na czarną godzinę. W połączeniu z kaszą, ryżem brązowym, pełnoziarnistym makaronem, a także jajkami i mięsem można z nich wyczarować naprawdę rewelacyjne dania w kilkanaście minut. Podobnie ekspresowo można stworzyć koktajl owocowy czy owocowo-warzywny. Idealnie sprawdzi się jako przekąska na 2 śniadanie, czy podwieczorek dla zabieganych. Wystarczy zblendować ulubione owoce z jogurtem naturalnym i danie gotowe. Można dodać do niego także płatków owsianych lub nasion, by nieco odmienić jego standardową wersję. Jeśli potrzebujesz inspiracji wejdź na naszą stronę www.mojdietetyk.pl, gdzie znajdziesz ogrom pysznych i prostych przepisów. Przygotowując dania skup się gotowaniu (tradycyjnym i na parze), pieczeniu, duszeniu, czyli na technikach kulinarnych, w których nie jest konieczny duży dodatek tłuszczu. Podczas gotowania staraj się też pamiętać o tym by dania były kolorowe – chętniej jemy potrawy ciekawe, które kuszą nas fajnym wyglądem. Posyp potrawę zieloną natką lub szczypiorkiem. Dodaj kilka pomidorków koktajlowych, a talerz od razu stanie się atrakcyjniejszy.

KROK 5 – Gotuj na 2 dni lub zamrażaj!

Jeśli wizja codziennego przygotowania posiłków Cię przytłacza – zapomnij o tym! Dobrze przechowane dania spokojnie mogą być zrobione na 2, a nawet 3 dni. Śmiało gotuj obiad na 2 dni, a pasty kanapkowe przechowuj w lodówce 3 dni. Ugotowałeś kaszę jaglaną? Zrób na jej bazie pożywne śniadanie, a drugą część wykorzystaj do sałatki. Podobnie, gdy boisz się, że niewykorzystany produkt się popsuje – zamroź go! Na pewno przyda się za jakiś czas nie tracąc wielu walorów smakowych. Jeśli nie lubisz powielać tych samych dań pamiętaj, że prosto można zrobić małą zmianę. Przykładowo zupa warzywna szybko może stać się po zmiksowaniu kremem z warzyw z grzankami i orzechami.

KROK 6 – Grunt to nastawienie!

OIH9EV0

W czasie gotowania pamiętaj o szczypcie optymizmu. Pamiętaj, że dopiero gdy robisz to, co lubisz możesz być w tym naprawdę świetny! Nie traktuj gotowania jako kolejnego przykrego obowiązku. To część dnia, którą możesz spędzić razem z rodziną. Wspólne gotowanie zbliża, a dzieci uwielbiają eksperymentować. Co więcej dzieci, które mogą pomagać w przygotowaniu posiłków chętniej próbują nowych smaków. Nawet jeśli nie zawsze wszystko się uda i smak odbiega od wymarzonego ideału – nie poddawaj się! Kolejnym razem na pewno dasz radę, a za jakiś czas na samo wspomnienie o tej wpadce zaczniesz się śmiać. Próbuj nowych dań, szukaj inspiracji, doprawiaj jak tylko masz ochotę. Poznaj smaki i kuchnie całego świata! Podczas gotowania słuchaj ulubionej muzyki, a nawet tańcz – niech to będzie chwila dla Ciebie, czas relaksu!

KROK 7 – Zainwestuj w kuchennych pomocników!

Jeśli chcesz ułatwić sobie kulinarne rewolucje warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych sprzętów.

  • Patelnie teflonowa – dzięki niej przygotowanie pełnoziarnistych naleśników bez dodatku tłuszczu nie będzie już problemem.
  • Silikonowy pędzelek lub pojemnik z atomizerem – pozwala na pokrycie np. patelni niewielką ilością oleju.
  • Parowar lub sitko do gotowania na parze – daje możliwość gotowania przy niskiej stracie wartości odżywczej produktu.
  • Blender ręczny lub kielichowy lub malakser – pozwala na szybkie przygotowanie zup krem, past kanapkowych czy koktajli.
  • Silikonowe foremki i szpatułki itp. – bez przywierania i rysowania dają szansę na przygotowanie wspaniałych dań.
  • Naczynie żaroodporne – w mgnieniu oka możesz zrobić w nim w piekarniku np. zapiekankę warzywną lub upiec rybę w ulubionych ziołach.
  • Sokowirówka lub wyciskarka do owoców – domowy sok to fajne urozmaicenie w codziennym menu.
  • Waga kuchenna – sprawia, że każdy przepis możemy odtworzyć z idealną precyzją.
  • Obieraczka do jarzyn – dzięki niej obieranie warzyw to pestka!
  • Wałek, tarka, sitko, deska do krojenia i nóż, durszlak, drewniane łopatki, tłuczek – to podstawowi kuchenni pomocnicy.
  • Warto też poznać multicooker lub thermomix. Sprzęty te zdecydowanie pomagają przygotować pyszne dania przy minimalnym nakładzie pracy.

 

Nie bój się eksperymentować w kuchni!

Pamiętaj, że jedyne co Cię ogranicza, to Twoja wyobraźnia.

Dietetyk_Sylwia Wychowałek

Sylwia Wychowałek
dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Znajdź swój:
Szczęśliwy Sposób Odżywiania