Soki, napoje, nektary… Czy sok jest zdrowszy od nektaru? W takim razie co myśleć o napojach? Czy warto je pić, a może… można je czymś zastąpić? Jeżeli chcesz dowiedzieć się co nieco na ten temat, przeczytaj artykuł poniżej.
Soki w Polsce
Dane dotyczące produkcji soków w Polsce są imponujące. Nasz kraj jest największym w Europie i drugim na świecie (po Chinach) producentem soku zagęszczonego z jabłek i największym na świecie z porzeczek i aronii. Jeżeli chodzi o spożywanie soków przez Polaków to wynosi ono średnio 11,7 litra na rok, co plasuje nas na 6. miejscu w Unii Europejskiej. Najchętniej wybieranymi smakami są kolejno: pomarańczowy, jabłkowy i marchwiowy.
Różnice między sokiem a nektarem
Owoce o cierpkim, kwaśnym smaku lub zbyt intensywnym aromacie (takie jak np. czarne porzeczki) nie byłyby atrakcyjne smakowo, gdyby wyprodukowano z nich sok. Dlatego też rozcieńcza się je wodą i dodaje cukier, miód albo słodziki. Tak powstają nektary, które muszą zawierać 25 – 100% wsadu owocowego w zależności od rodzaju owoców. Nektar pomarańczowy musi zawierać minimum 50%, wiśniowy –35%, a porzeczkowy 25% owego wsadu. Poza tym – tak jak w przypadku soków – nie można dodawać barwników ani konserwantów.
Różnice między sokiem a napojem
Napoje to bardzo szeroka grupa produktów. Minimalna zawartość wsadu owocowego lub warzywnego to 20%. Poza tym z reguły nie zawierają one konserwantów, gdyż są poddawane pasteryzacji, ale mogą zmieć większą ilość dodatków, np. aromatów. Przykładami owoców, z których produkuje się napoje są cytryna i limetka, czyli owoce, z których sok lub nektar byłby zupełnie nie do wypicia.
Soki a napoje i nektary
Ilość kalorii w tych produktach często jest zbliżona, co nie znaczy, że są one jednakowo wartościowe. Zawartość cukru w soku jest związana z jego obecnością w surowcu, natomiast napoje i nektary zawierają głównie cukier dodany. W związku z tym faktem również należy pamiętać, że napoje i nektary nie mają w swoim składzie błonnika (bądź mają go niewiele) oraz ilość naturalnych witamin jest dużo niższa.
Zagrożenia – pić czy nie pić?
Szklanka soku może (ale nie musi!) stanowić jedną porcję warzyw i owoców w ciągu dnia… Jak się jednak okazuje – sok sokowi nie równy! Soki 100% nie powinny być dosładzane poprzez użycie syropu glukozo-fruktozowego czy też tradycyjnego cukru. Czy rzeczywiście tak jest? Aby dowiedzieć się tego należy czytać etykiety i składy soków. Napoje i nektary zaś mają ten dodatek. Dodatkowe ilości cukrów prostych w diecie nie są korzystne dla zdrowia, wystarczy wspomnieć o próchnicy czy często występujących kandydozach. Dlatego też do ugaszenia pragnienia nieoceniona zawsze będzie wodai to ją należy wybierać w pierwszej kolejności!
Czym zastąpić soki?
Na pewno dużo lepszą, a może nawet smaczniejszą i bardziej sycącą alternatywą dla soków są koktajle: owocowe lub mleczno owocowe, przyrządzone samodzielnie w domu. Świeży owoc lub warzywo które zostały własnoręcznie zmiksowane czy pokrojone to gwarancja dobrej wartości odżywczej. To, o czym zawsze warto pamiętać w codziennym jadłospisie to umiar i urozmaicenie!
Ewelina Gumiela, dietetyk