Slow food

Slow Food – czyli delektuj się pomału

Nasze życie nabrało ostatnio zawrotnego tempa. W biegu codziennych obowiązków, w pogoni za materialnym dobrami i karierą zawodową, zatraciliśmy możliwość cieszenia się chwilą bieżącą, zauważania piękna świata wokół nas. Czas przecieka nam przez palce, a my nie mamy możliwości odpoczynku, wyciszenia i delektowania się tym, co dała nam natura. Żyjemy w nieustannym stresie.

Czym jest Slow Food?

Odpowiedzią na życie w pośpiechu jest nurt Slow life, skłaniający nas do zwolnienia tempa, afirmacji życia i dostrzeżenia tego, co najważniejsze. Z tego stylu wyrósł z kolei nurt Slow Food, co z angielskiego oznacza powolne jedzenie. Idea zachęca nas do odkrywania radości z przygotowania i spożywania posiłków. Slow Food oznacza bowiem smakowanie życia poprzez zdrową żywność, przygotowaną w poszanowaniu środowiska, według tradycyjnych technologii i z wykorzystaniem lokalnych produktów.

Historia

Slow Food oznacza zarówno nurt jak i ruch społeczny. Jako organizacja założona została w 1986 roku przez Carlo Petriniego we Włoszech. Była odpowiedzią na gwałtownie rosnącą popularność barów fast food. Organizacja wkrótce rozprzestrzeniła się na cały świat i w tej chwili ma ponad 60 tysięcy członków. Jej siedziba znajduje się w miejscowości Bra we Włoszech. Głównym celem i zarazem hasłem organizacji Slow Food jest „obrona prawa do smaku”.

Założenia Slow Food:

  • Ochrona lokalnych dóbr i producentów żywności oraz tradycyjnych metod jej wytwarzania;
  • Promowanie kultury celebrowania i delektowania się posiłkami, jedzenie dla przyjemności, bez pośpiechu, razem z bliskimi;
  • Kupowanie żywności lokalnej, wytworzonej z poszanowaniem techniki wymagającej nakładu czasu i pracy w jej przygotowanie;
  • Organizacja banków nasion naturalnych i różnorodnych upraw;
  • Organizacja niewielkich wytwórni żywności;
  • Obchodzenie akcji promujących lokalną kuchnię oraz chronionych regionów produkcyjnych;
  • Edukacja o ryzyku jakim niesie za sobą nurt fast food;
  • Edukacja społeczeństw o zagrożeniu ze strony agrobiznesu, uprzemysłowienia rolnictwa i upraw monokulturowych;
  • Sprzeciwianie się genetycznym modyfikacjom roślinności (GMO);
  • Odrzucanie pestycydów w procesie upraw oraz sztucznych dodatków do żywności w procesie jej produkcji;
  • Prowadzenie programów wspierających rodzinne farmy.

Program i struktury Slow Food

Organizacja jest nurtem ekologicznym, a za logo nie bez znaczenia obrała sobie nie słynącego z pośpiechu ślimaka.

Logo Slow Food Organization; źródło: www.wolnakuchnia.com

Jednym z programów ruchu jest Arka Smaku. Celem jej działania jest odbudowa bioróżnorodności. Zakłada zgromadzenie oraz ochronę gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem, a także gotowych produktów z całego świata.

Struktura organizacyjna ruchu opiera się na tzw. conviviach czyli oddziałach, zrzeszeniach osób myślących podobnie. Pierwsze polskie convivium powstało w Krakowie, a pierwszym produktem regionalnym, którym zajął się polski oddział Slow Food był oscypek.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zachęcamy do odwiedzenia stron poświęconych Slow Food

Slow Food zacznij od siebie

Aby móc w pełni odkrywać przyjemność z jedzenia musisz poświęcić się w uszanowaniu środowiska w którym żyjesz. Miej szacunek również do osób i miejsc, które poświęciły czas i serce w przygotowanie spożywanych przez Ciebie potraw. Celebruj posiłki z najbliższymi i ciesz się ich smakiem.
Zachęcamy do zaangażowania się w nurt Slow Food na własny sposób.
Możesz zacząć od własnoręcznego przygotowania zdrowych posiłków (pomysły na przepisy znajdziesz tutaj), samodzielną uprawę małego ogródka, kupowanie lokalnych produktów np. na targu lub w jakikolwiek inny sposób, który przyjdzie Ci do głowy! Powodzenia!

Dietetyk – Joanna Scheffs