Ryby z puszki na celowniku

Spożywanie ryb z puszki nie jest rekomendowane przez specjalistów. Żywność w puszkach zawiera dużo soli, konserwantów i substancji chemicznych. Co więcej metale, z których otrzymywane jest opakowanie, mogą przenikać do produktu. Okazjonalne zjedzenie ryby z puszki nie powinno wpływać negatywnie na zdrowie, natomiast najlepiej wybierać ryby świeże lub mrożone.

Ryba- samo zdrowie..

Ryby są doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego białka. Szczególnie istotne jest spożywanie ryb morskich takich jak łosoś, dorsz, sardynka, makrela, tuńczyk, śledź. Są one źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, witamin i składników mineralnych. Dieta bogata w ryby pozwala zachować zdrowie. Spożywanie ryb obniża ciśnienie tętnicze krwi, zapobiega powstawaniu blaszki miażdżycowej, zawałom serca i udarom mózgu. Ponadto pozwala unormować poziom cholesterolu oraz poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci.

Dlaczego Polacy jedzą mało ryb?

Przeciętny Polak w ciągu roku spożywa 12,4 kg ryb. Jest to dwukrotnie niższe spożycie od średniej unijnej. Ryby zbyt rzadko pojawiają się w diecie Polaków. Za główny powód niskiego spożycia ryb uznawana jest ich wysoka cena. Natomiast warto dodać, że do niskiej ich konsumpcji w Polsce przyczyniły się też tradycje kulinarne, które zdominowane są przez potrawy mięsne. W ostatnich latach pojawiło się wiele kampanii zachęcających do spożywania ryb, na przykład „Ryba wpływa na wszystko” Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ich celem jest uświadomienie społeczeństwu, że ryby w codziennej diecie bardzo korzystnie wpływają na zdrowie człowieka.

Czy rybna puszka rozwiąże ten problem?

Skoro media alarmują, że ryby są zdrowe, a Polacy spożywają ich zbyt mało pojawił się pomysł- „zapuszkować rybę”. Konserwa rybna tańsza od ryby świeżej lub mrożonej, nadająca się do spożycia nawet przez kilka lat wydaje się być świetnym wynalazkiem. Puszkę można zabrać ze sobą wszędzie. Konserwę wystarczy otworzyć, rozdrobnioną rybę połączyć z ryżem, warzywami i obiad gotowy w 15 minut! Brzmi idealnie, a jak jest na prawdę?

Ryby z puszki zagrożeniem dla konsumenta?

Konserwy rybne są produktem wysoko przetworzonym. Przed zamknięciem puszki ryba poddawana jest obróbce polegającej między innymi na poddaniu jej działaniu wysokiej temperatury. Proces ten znacząco zmniejsza wartość odżywczą ryby. Co więcej podczas produkcji konserw do pokrycia blachy w celu uniknięcia korozji, stosowany jest związek chemiczny biosfenol A. Substancja ta może przenikać do żywności i zaburzać funkcjonowanie układu hormonalnego. Ponadto badania wskazują, że biosfenol A może być przyczyną otyłości, chorób układu krążenia oraz poronień. Jeśli jednak korozja metalu wystąpi mimo pokrycia biosfenolem, metale przenikają do produktu mającego kontakt z puszką.

Czy ryba w puszcze jest rybą?

Niestety nie zawsze „tuńczyk w sosie własnym” jest w 100% tuńczykiem. Często najtańsze konserwy produkowane są z rybich odpadów i resztek. W dodatku są konserwowane azotynem sodu lub innymi tajemniczymi dodatkami do żywności. Niestety substancje te są szkodliwe dla zdrowia człowieka.

Wybieram puszkę! Na co zwrócić uwagę?

Jeśli już zapadnie decyzja o kupnie ryby w puszce, to najlepiej przeczytać co wchodzi w skład produktu. Dobrze jest wybrać rybę w kawałku niż już rozdrobnioną. Bardzo ważny jest fakt aby wieczko konserwy nie było wybrzuszone. Wypukłe wieczko wskazuje na aktywny proces psucia, a spożycie takiej konserwy może spowodować śmiertelne zatrucie jadem kiełbasianym!

Podsumowanie…

Wprowadzenie konserw rybnych w codzienną dietę nie jest zdrowym rozwiązaniem. Ryby w puszce są dobrym sposobem na dostarczanie wartościowego pokarmu podczas wakacji pod namiotem czy wycieczki w góry. Jednak do codziennej diety lepiej wprowadzić produkty świeże lub mrożone, a zachować umiar w spożywaniu ryb konserwowych.

Alicja Skubis, dietetyk

Ciborowska H., Rudnicka A.: Dietetyka żywienie zdrowego i chorego człowieka. Wydawnictwo Lekarskie PZWL