Pożywienie na piątkę – Co jeść, by (po)zostać szkolnym prymusem?

Produkty bogate w żelazo oraz te zawierające dużo cynku są znane z korzystnego działania na układ nerwowy. Jego sprawne działanie to jednocześnie mniej problemów z koncentracją. Na szczęście nie ma konieczności jedzenia tylko i wyłącznie wątróbki, ponieważ istnieje kilka innych składników odżywczych, które wspomogą Cię w chwilach wytężonej pracy umysłowej.



Inteligencja rośnie na drożdżach

KWAS FOLIOWY. Inaczej: witamina B9. W dużej mierze wpływa na efektywność przesyłania informacji między mózgiem a środowiskiem zewnętrznym. Za te procesy odpowiedzialne są substancje zwane neurotransmiterami, a kwas foliowy odgrywa rolę w ich wydzielaniu. Już śladowe ilości neurotransmiterów wystarczą bowiem, by Twój mózg zdołał przetworzyć i zapamiętać wszelkie Twoje doświadczenia. Jeśli jednak nie dostarczysz kwasu foliowego wraz z pożywieniem, procesy te mogą ulec poważnym negatywnym zmianom, co odczujesz jako trudności z koncentracją i przyswajaniem informacji. Niedobór może następnie stać się na tyle poważny, że zagrozi Ci niedokrwistość a stąd już niestety niedaleko do leczenia szpitalnego. Oczywiście nie trzeba dużego wysiłku, by uniknąć tych wszystkich przykrych konsekwencji związanych z niedoborem witaminy B9. Znajdziesz jej dużo w ciemnozielonych warzywach liściastych – szpinaku, sałacie, jarmużu, kapuście, a także w zielonym groszku, kalafiorze, brukselce (szczególnie spróbuj tej ostatniej podsmażanej na patelni z miodem – jest porównywalna do słodkiego deseru!). Jeśli to Cię nie przekonuje, znaczne ilości kwasu foliowego zawierają tez jajka oraz drożdże – te z kolei możesz spożywać na przykład w formie domowego ciasta drożdżowego, chałek, drożdżówek. Jak widać, zdrowe też może być pyszne, musisz tylko wiedzieć, co wybierać.



Nie zużywaj autostrad

WITAMINA B12. Ma podobne działanie do poprzedniczki – witaminy B9. Informacje docierające do i z mózgu przemieszczają się swego rodzaju autostradami zwanymi szlakami neuronalnymi. Zbudowane są one z neuronów, komórek przesyłających wszelkie sygnały w układzie nerwowym, które to komórki tworzą „rusztowanie” tej swoistej autostrady. Witamina B12 odpowiada za „nawierzchnię” tych dróg, tak zwaną otoczkę mielinową. Zadaniem tej warstwy jest ochrona i dostarczanie substancji odżywczych do delikatnych neuronów i wspomaganie transportu informacji. Odpowiedni poziom tej witaminy odpowiada więc, poza wspomaganiem procesów uczenia się, za dobry nastrój i równowagę nerwową organizmu. Zapobiega przemęczeniu i wspomnianej przy okazji kwasu foliowego niedokrwistości. Witaminę B12 znajdziesz przede wszystkim w produktach odzwierzęcych, dlatego powszechnie spotyka się niedobory tej substancji wśród wegetarian czy wegan, których dieta nie uwzględnia mięsa. Dla zachowania właściwego działania mózgu jedz więc mięso, wędliny, ryby, jajka, pij mleko, spożywaj jogurty i serki (najlepiej zmiksowane w domu z owocami – te owocowe ze sklepu niestety kryją w sobie za dużo cukru, który niszczy Twój organizm).



(O)mega mądrość!

Na pewno zdarzyło Ci się słyszeć o IQ. To skala, według której określa się poziom inteligencji człowieka na podstawie testów. Każdy chce uzyskać w niej jak najwięcej punktów, a osoby z ponadprzeciętnymi wynikami są wyróżniane wpisem do światowego stowarzyszenia. A gdybym powiedziała Ci, że i Ty masz szanse znaleźć się wśród tych najbardziej inteligentnych? Istnieje bowiem odmiana tłuszczów, które oddziałują pozytywnie na wyniki uzyskiwane w testach IQ. Mowa o kwasach tłuszczowych omega-3. Dzieje się tak dlatego, że kwasy omega-3, podobnie do witaminy B12, wpływają na otoczkę mielinową i powodują szybsze oraz bardziej efektywne przesyłanie informacji w organizmie. Wystarczy regularne spożywanie dwóch w tygodniu porcji ryb takich jak łosoś, tuńczyk, śledź czy sardynki, a przełoży się to bezpośrednio na Twoje wyniki w nauce. Do ryb dorzuć kilka ulubionych orzechów, ponieważ one również zawierają te wyjątkowe tłuszcze, a potem bez strachu możesz przystąpić do klasówki.



Odpowiednie odżywianie to jedna, choć niebywale istotna część sukcesu w nauce. W drodze na szczyt prymusostwa nie możesz pominąć odpowiedniej dawki snu (około 10 godzin) oraz kwestii aktywności fizycznej. Nie zaniedbuj zajęć wychowania fizycznego, bo to samo zdrowie i radość! Właściwa dieta, regeneracja oraz ruch to czynniki, które muszą być spełnione, by osiągać swoje marzenia. Trzymam kciuki za Twoje sukcesy!


Żaneta Michalak – studentka dietetyki, trener personalny

BIBLIOGRAFIA:

Bryan J. i in.: Nutrients for Cognitive Development in School-aged Children. (2004)

Galal O., Hulett J.: The relationship between nutrition and children’s educational performance: a focus on the United Arab Emirates. (2003)

Low M. i in.: Effects of daily iron supplementation in primary-school-aged children: systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. (2013)

J. Gawęcki: Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu, cz. I. (2012)