Lizaki – bezpieczny smakołyk, czy szkodliwy cukierek? Lizaki często są nagrodą w dziecięcych konkursach, co nie zawsze spotyka się z aprobatą rodziców. Czy słusznie? Jeśli są spożywane w nadmiarze to tak.
Sklepowe lizaki zawierają dużo cukru oraz dodatki i barwniki syntetyczne. Cukier sprzyja otyłości, próchnicy zębów, a także uzależnia. Barwniki syntetyczne mogą być przyczyną alergii, bezsenności i ADHD. Dzieci często jedzą słodycze w ogromnych ilościach, a przez to ilość barwników dostarczanych do organizmu jest zbyt duża. Na dodatek im bardziej kolorowy jest produkt, tym dziecko chętniej po niego sięga.
Obecnie na rynku dostępne są lizaki o składzie odmiennym od tych tradycyjnych. Przygotowywane są one z ksylitolu – słodkiej substancji pochodzenia roślinnego pozyskiwanej z brzozy, która ma działanie bakteriobójcze i przeciwpróchnicze. Ponadto lizaki te zawierają witaminę C (wzmacnia układ odpornościowy) i D (zapobiega występowaniu krzywicy u dzieci), a także naturalne aromaty i kawałki suszonych owoców. Różnego rodzaju zdrowe lizaki możemy znaleźć w ofercie sklepu Zdrowo Zakręceni, z którym współpracujemy.
Lizaki można również przygotować samodzielnie. Mamy wówczas kontrolę nad dodawanymi składnikami i dowolność w ich wyborze. Można użyć soku lub cukru trzcinowego, który nie jest tak oczyszczony jak biały. Na pewno będą zdrowsze niż te kupione w sklepie przy kasie.
Inną alternatywą na zdrowe lizaki jest przygotowanie ich z owoców. Truskawka, winogrono, plasterek kiwi czy banana wbity na patyczek, zamoczony w czekoladzie i włożony do lodówki na kilka godzin. Dzieci nie tylko będą mogły polizać czekoladowy smakołyk, ale także zjeść owoc dostarczając do organizmu mnóstwo witamin i minerałów. Kilka przepisów na domowej roboty lizaki prezentujemy poniżej zachęcając do samodzielnego wykonania.
Słowo “lizak” zazwyczaj kojarzy się z cukierkiem na patyku przepełnionym cukrem , który nie wiadomo co szkodliwego zawiera. Niekoniecznie tak musi być. Wystarczy odrobina kreatywności, aby wymyślić inne słodkości na patyku dla naszych maluchów. Można je dostosować do własnych upodobań, a także włączyć do pomocy dzieci. Ze sklepowych lizaków najlepiej zrezygnować, nie wnoszą nic wartościowego do diety dziecka.
Ciekawe przepisy na lizaki Pralinkowe lizaki z serka mascarpone, Czekoladowe cake pops z masłem orzechowym,
Lizaki z muffinek
Przygotowujemy muffiny np. z naszego przepisu.
Kruszymy je na mniejsze kawałki i formujemy kulki mocno ugniatając. Gotowe kulki wstawiamy do zamrażarki na około 15 minut. Kulki nabijamy na patyczki. Lizaki możemy obtoczyć w serku twarożkowym obtaczając następnie w dowolnie wybranych składnikach np. w wiórkach kokosowych, orzechach, poppingu z amarantusa itp.
Magdalena Stefańska, studentka dietetyki
Małgorzata Panek- dietetyk