Czym grozi odwodnienie organizmu?
Zbyt niska podaż płynów lub nadmierna ich utrata wiążę się z uczuciem ospałości, zmęczenia, osłabia wydolność i ma negatywny wpływ na zdrowie. Kiedy brakuje wody w Twoim organizmie maleje objętość krwi i rośnie temperatura ciała, a to oznacza dodatkowy wysiłek dla serca, płuc i całego układu krążenia.
Utrata jedynie 2% wody wpływa negatywnie na zdolność do podejmowania wysiłku oraz efektywnego i logicznego myślenia. Jeżeli stracisz 4% możesz doświadczyć nudności, wymiotów lub biegunki. Przy utracie 8% dojdzie do zawrotów głowy, trudności w oddychaniu i dezorientacji. Dalsza utrata wody niesie za sobą trwałe konsekwencje dla Twojego organizmu, a nawet śmierć. Paradoksalnie im bardziej jesteś odwodniony tym mniej się pocisz, niech nie zmyli Cię ta zależność, która jest naturalną obroną organizmu.
Nawodnienie sportowców
Nawadnianie jest szczególnie ważne dla sporowców, zarówno wyczynowych jak i dla osób regularnie aktywnych fizycznie. Według zaleceń Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego powinieneś wypić 400-600 mililitrów płynu na około 2 godziny przed ćwiczeniami. Ważne – nie możesz nawodnić się na zapas! Jest to częsty błąd powtarzany przez sportowców przed zawodami, który wiąże się jedynie z częstymi wizytami w toalecie.
Zaczynając trening natychmiast tracisz płyny, dlatego już na początku musisz wyrównać tę utratę. Potem wodę popijaj tak często, jak masz na to ochotę, najlepiej w regularnych odstępach. Staraj się wypić 150-350 ml co 15-20 min, taka ilość zabezpieczy Cię przed negatywnymi skutkami odwodnienia opisanymi wcześniej. Po ćwiczeniach zalecane jest abyś wypił 150% płynu, którego utraciłeś z potem podczas ćwiczeń. Najprostszym sposobem ustalenia Twoich potrzeb jest zważenie się przed i po treningu, uwzględniając wodę, którą wypiłeś podczas aktywności. Oczywiście nie powinieneś tego wypijać od razu. Spożywaj tyle ile potrzebujesz do zaspokojenia pragnienia, a resztę wody popijaj w małych porcjach, aż w pełni będziesz nawodniony.
Podczas treningu krótkiego, o niskiej lub umiarkowanej intensywności, trwającego poniżej godziny pij tylko wodę – najlepiej niech będzie to woda średnio lub wysokozmineralizowana. Jeżeli Twój trening jest umiarkowanie lub wysoko intensywny i trwa ponad godzinę najlepszym wyborem dla Ciebie będą napoje sportowe hipotoniczne lub izotoniczne. W takich przypadkach sprawdzają się lepiej niż woda i efektywniej nawadniają Twój organizm.
Podsumowując, mając świadomość jak ważna dla Ciebie jest woda, jak wpływa na Twoje ciało i funkcjonowanie, pamiętaj abyś zawsze spożywał odpowiednie jej ilości. Kiedy jesteś zmęczony, osłabiony, znużony, Twoja koncentracja jest obniżona lub boli Cię głowa, zamiast brać kolejną tabletkę przeciwbólową zastanów się nad przyczyną Twojego złego samopoczucia i pomyśl ile w ciągu ostatnich godzin spożyłeś płynów. Może właśnie Twój organizm w ten sposób daje Ci znać o tym, że jesteś odwodniony. Dbając o siebie, o swoje zdrowie i sylwetkę nie możesz zapominać o odpowiedniej ilości wody w Twoim życiu. Jest ona niezbędna dla utrzymania prawidłowej masy ciała, a jej rola w właściwie skomponowanej diecie jest niepodważalna.
Łukasz Subsar – student dietetyki spec. sportowa
Odwodnienie organizmu – problem, którego nie możesz lekceważyć!