Wiele osób uznaje nerkowce za najsmaczniejsze orzechy świata. Jakie inne korzyści oprócz walorów smakowych mają nerkowce? Zapraszam do lektury!
Skąd nazwa?
Orzechy nerkowca są nasionami tropikalnego drzewa pochodzącego z Brazylii – nanercza zachodniego. Swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznemu podłużnemu, księżycowatemu kształtowi przypominającemu nerkę. Sprowadzane są z głównie z Brazylii, ale także Nigerii, Tanzanii, Kenii, Indii i Mozambiku. Początkowo doceniano wyłącznie szlachetnie drewno nanercza zachodniego. Dopiero w XX wieku odkryto walory smakowe i kulinarne orzeszków nerkowca (z ang. cashew). Są one znakomitym źródłem m.in. wartościowego białka, błonnika, kwasów omega 3, witamin z grupy B, PP, A i E, magnezu, wapnia, żelaza, cynku i fosforu.
Gdy kupujemy nerkowce…
…warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Kupując nerkowce na wagę ważny jest ich zapach, nie powinien być zjełczały oraz kolor – wybierajmy orzechy pozbawione plamek. Orzechy najlepiej jest przechowywać w lodówce w hermetycznym opakowaniu do maksymalnie 6 miesięcy.
Na nasze stoły trafiają orzechy łuskane, czyli pozbawione twardej skorupki, osłonek oraz żywicy, będącej silnym alergenem. Jest to możliwe dzięki procesowi łuskania, moczenia w wodzie, działaniu pary wodnej, następnie studzeniu i suszeniu
Nerkowce = zdrowe tłuszcze i nie tylko. Właściwości prozdrowotne orzechów nerkowca
NNKT – Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe
- Znaczna część tłuszczów znajdujących się w orzechach nerkowca należy do grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwas oleinowy taki, który występuje w oliwie z oliwek posiada korzystny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia, również u osób chorych na cukrzycę. Naukowcy zwracają uwagę na prozdrowotny wpływ orzechów nerkowca w odniesieniu do układu krążenia i prawidłowego funkcjonowania serca. Wynika to z bogactwa związków o charakterze przeciwutleniającym, które znajdziemy w nerkowcaach. Specjaliści, by zmniejszyć ryzyko chorób takich jak np. choroba niedokrwienna serca czy choroba wieńcowa, zalecają spożywanie garści orzechów nerkowca (lub innych) przynajmniej 4 razy w tygodniu.
- Mimo sporej zawartości tłuszczu obniżają tzw. zły cholesterol, pobudzają pracę mózgu, łagodzą stany depresyjne, zapobiegają atakom serca, poprawiają stan skóry, a także regulują poziom cukru we krwi.
MIEDŹ
- Orzechy nerkowca stanowią także źródło miedzi – składnika mineralnego, którego niedobory mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, w tym niedokrwistością, pękaniem naczyń krwionośnych, osteoporozą, podwyższonym poziomem tzw. złego cholesterolu (LDL), arytmiami, zwiększeniem podatności na infekcje. Regularne spożywanie nerkowców, zapobiega powstawaniu niedoborów miedzi.
CYNK
- Obecność cynku w nerkowcach sprawia, że zapobiegają one niedotlenieniu organizmu oraz poprawiają stan skóry, paznokci i włosów. Natomiast zawarte w nich białko pełni funkcję budulcową dla organizmu.
MAGNEZ
- Nerkowce są też źródłem magnezu, co wiąże się z ich prozdrowotnymi właściwościami związanymi z regulacją napięcia mięśniowego, poprawą kondycji psychicznej i gospodarki wapniowej.
Oprócz walorów smakowych nerkowce charakteryzują się najmniejszą kalorycznością spośród innych orzechów. Cechuje je także duża zawartość witamin z grupy B oraz składników mineralnych.
Nerkowce pozwolą urozmaicić nam smak wielu potraw. Sprawdzą się doskonale, jako przekąska lub dodatek do porannej owsianki, domowego musli czy ciast, sałatek, deserów. Należy pamiętać, że najwięcej wartości odżywczych posiadają orzechy, które nie zostały poddane dodatkowym zabiegom kulinarnym czy technologicznym. Zrezygnujmy, zatem z orzechów prażonych, dosalanych czy panierowanych. Należy też pamiętać, aby spożywać orzechy z umiarem, gdyż charakteryzują się wysoką wartością energetyczną.
Zdrowa i smaczna propozycja na przekąskę.
Jeśli chcesz, by Twoje dziecko zjadło zdrową i smaczną przekąskę przygotuj dla swojej pociechy pyszne orkiszowe ciasteczka z owocami goi i orzechami nerkowca.
Karolina Grudzień, dietetyk