Nakarm mózg – jak się odżywiać, by zostać szkolnym prymusem?

Jesteś obecnie w bardzo ważnym momencie życia, ponieważ przez najbliższe kilka lat Twój organizm nadal będzie w stanie ciągłego rozwoju. Na pewno marzysz o tym, by być kiedyś znanym sportowcem. A może chcesz w przyszłości zostać gwiazdą muzyczną i występować u boku tych wszystkich sławnych osób, których teraz obserwujesz w telewizji i Internecie? Zdradzę Ci więc pewien sekret. Te marzenia są do spełnienia! Ale żeby tak się stało nie wystarczy tylko czekać – bardzo wiele zależy od tego, jak będziesz traktować swój organizm, a przede wszystkim – Twoje osobiste „centrum dowodzenia” zwane mózgiem.





Halo, płat czołowy, odbiór!

Jeśli jesteś w wieku 7-14 lat, to wiedz, że właśnie teraz zachodzą w Twoim mózgu najważniejsze zmiany, które będą miały wpływ na dorosłe życie. Szczególnie intensywnie rozwija się przednia część Twego mózgu, tzw. płat czołowy. Jest on odpowiedzialny między innymi za myślenie, planowanie czy rozwiązywanie zadań. To właśnie płat czołowy działa na najwyższych obrotach, kiedy jesteś w szkole albo odrabiasz lekcje w domu. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, by dopomóc mu w jego codziennej, bardzo ciężkiej pracy. Zdradzę Ci niektóre z nich. Jeśli będziesz przestrzegać tych kilka zasad, to jestem pewna, że osiągniesz niejeden sukces.





Czym żywi się Pinky i… Mózg?

Lubisz klasówki? Jasne, kto by je lubił! Twój mózg również za nimi nie przepada, bo to on wykonuje całą trudną pracę – zapamiętuje informacje i je powtarza, a potem kieruje Twoją dłonią trzymającą długopis. To niebywale interesujący organ – zajmuje tylko 2% ludzkiego ciała, a zużywa aż 20% energii, jakiej dostarczamy sobie z pożywieniem. Przedstawię pewne porównanie, aby pomóc Ci to sobie wyobrazić. Wielkość mózgu w stosunku do całego organizmu jest bowiem taka, jak wielkość zakrętki w stosunku do całej butelki. A teraz pomyśl, że wypijasz 5 szklanek soku z tego opakowania. Aż jedna z nich w całości zostanie przeznaczona tylko i wyłącznie dla Twojego mózgu, by mógł prawidłowo pracować. Jak widzisz – to, co wypijasz i zjadasz każdego dnia, ma ogromny wpływ na procesy, jakie przeprowadzane są w Twoim „centrum dowodzenia”.

Żaneta Michalak – studentka dietetyki, trener personalny





BIBLIOGRAFIA:

Bryan J. i in.: Nutrients for Cognitive Development in School-aged Children. (2004)
Galal O., Hulett J.: The relationship between nutrition and children’s educational performance: a focus on the United Arab Emirates. (2003)

Low M. i in.: Effects of daily iron supplementation in primary-school-aged children: systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. (2013)

J. Gawęcki: Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu, cz. I. (2012)