Karmienie piersią jest optymalnym i wzorcowym sposobem żywienia niemowląt. Dieta o odpowiedniej kaloryczności i prawidłowym zbilansowaniu wartości odżywczych pozwoli zachować zdrowie Tobie i maluszkowi. Zastanawiasz się co w takim razie jeść i czy musisz unikać jakichś produktów? Zapraszam do lektury artykułu.
Twoja dieta a skład i smak mleka
Skład i wartość odżywcza mleka matki zależy od etapu laktacji, pory dnia i nocy, czasu pojedynczego karmienia lub sesji odciągania pokarmu. Mleko ma dość stały skład, także gdy podaż składników odżywczych wraz z dietą kobiety jest ograniczona. Dziecko poznaje różne smaki jeszcze przed przyjściem na świat, bowiem przenikają one z diety matki do płynu owodniowego. Warto wiedzieć,
że smaki produktów „przechodzą” również do mleka, dzięki czemu dzieci szybciej i łatwiej uczą się ich akceptowania i rozróżniania.
Ile i co jeść w okresie laktacji?
Zapotrzebowanie kaloryczne w trakcie laktacji wzrasta średnio o 500 – 600 kcal na dobę. Zadbaj, aby w Twojej diecie znalazło się 5 mniejszych posiłków przygotowanych ze świeżych produktów. Staraj się urozmaicić swój jadłospis. Dzięki temu pozbędziesz się ochoty na słodkie i słone przekąski. Smażenie zamień na gotowanie, duszenie lub pieczenie.
Na jakie składniki diety powinnaś zwrócić szczególną uwagę?
Matka karmiąca powinna spożywać około 1000 – 1300 mg wapnia. Dodatkowa suplementacja jest koniecznie jedynie w przypadku kobiet, które nie przyjmują wystarczającej ilości tego pierwiastka wraz z dietą. Pij mleko i jedz produkty mleczne oraz ciemnozielone warzywa i rośliny strączkowe, jak również suszone owoce, orzechy i żółtko jaja. Nie stwierdzono, aby zwiększenie spożycia wapnia wraz z dietą lub z suplementów wpływało na jego stężenie w mleku matki.
Kobiety w okresie laktacji mają zwiększone zapotrzebowanie na żelazo. W Twoim jadłospisie powinny znaleźć się produkty zawierające ten pierwiastek. Mogą to być między innymi czerwone mięso, ryby, jaja, warzywa strączkowe i zielone, orzechy czy nasiona. Wchłanianie żelaza ułatwia witamina C, więc warto włączać do posiłku warzywa i owoce. Nie popijaj za to posiłków herbatą, która osłabia wchłanianie żelaza.
Warto jeść ryby!
Ważną rolę w diecie kobiety karmiącej pełnią kwasy omega – 3, które są zawarte w olejach rybich. Udowodniono zależność między ich zawartością w mleku matki a jej dietą. Wspierają one rozwój układu nerwowego noworodka, dlatego pamiętaj o spożywaniu ryb morskich przynajmniej 1 – 2 razy w tygodniu.
Czy niezbędne jest, abyś eliminowała z diety niektóre pokarmy?
Nie ma powodu, abyś eliminowała z diety produkty wzdymające, takie jak kalafior, kapusta, groch czy brokuł, ze względu na dziecko. Ewentualne wzdęcia u matki nie przedostają się do organizmu dziecka, a także nie są powodem pojawiających się kolek. Dawniej kobietom karmiącym zalecano unikanie w diecie potencjalnych alergenów, takich jak mleko i jego przetwory czy soja.
W świetle dzisiejszej wiedzy stosowanie takiej diety nie jest uznawane za skuteczną profilaktykę alergii, gdyż dieta matki w okresie ciąży i podczas karmienia piersią nie wpływa na ryzyko jej wystąpienia u niemowląt. Obserwuj reakcje dziecka i dopiero na tej podstawie eliminuj produkty wywołujące niepożądane reakcje skórne. Wprowadzenie diety eliminacyjnej skonsultuj z lekarzem lub dietetykiem, który podpowie Ci jak zastąpić wartość odżywczą wykluczonych z diety produktów.
Jakie płyny wybierać? A co z używkami, czy muszę z nich rezygnować?
W okresie karmienia kobieta powinna wypijać dziennie około 3 litrów płynów. Wybieraj wodę niegazowaną, bo to ona najlepiej gasi pragnienie. Odpowiednie będą również soki owocowe i warzywne, ale spożywane z umiarem i najlepiej świeżo wyciskane. Staraj się unikać napojów gazowanych i alkoholu. Młoda mama może pozwolić sobie na około 300mg kofeiny dziennie, co odpowiada trzem filiżankom kawy lub sześciu filiżankom herbaty. Palenie papierosów nie stanowi przeciwwskazania do karmienia piersią, ale warto wiedzieć, że tytoń ma negatywny wpływ na laktację.
mgr dietetyki Ewa Gwóźdź
Bibliografia:
Borszewska-Kornacka M.B., (2013). Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji, Standardy Medyczne/Pediatria, t.10, 265 – 279.