Dzień wiosny

Jutro pierwszy dzień wiosny! Nim się obejrzymy zrobi się ciepło i zrzucimy grube kurtki! Dla wielu to powód do frustracji – po zimie zwykle zostaje nam kilka zbędnych kilogramów. Aby dobrze czuć się i wyglądać w letnich ubraniach najlepiej już teraz zacząć z nimi walkę

Od czego zacząć?

Wyznaczmy sobie jasny cel np. chcę na Dzień Dziecka założyć tą zieloną obcisłą sukienkę w rozmiarze 36! I dążmy do niego z determinacją.

Kolejny punkt to zmiana jadłospisu.

Uporządkujmy go tak, aby znalazło się w nim 5 posiłków. Niech to będą małe porcje zjadane co 3-4 godziny. Zamieńmy wysokokaloryczne dania na te o niskiej ich zawartości. Zrezygnujmy z fast foodów, słodyczy, gazowanych napojów oraz produktów z dużą ilością węglowodanów np.: białego chleba, ryżu, makaronu i ziemniaków. Jeżeli nie wyobrażamy sobie obiadu np. bez makaronu to zamieńmy go na ten zrobiony z mąki razowej i ugotowany al dente.

Jedzmy warzywa i owoce. Pamiętajmy że przyspieszają one przemianę materii, mają dużo witamin oraz soli mineralnych i, co istotne, błonnika. Zwłaszcza ten ostatni jest ważny w odchudzaniu, ponieważ utrudnia żołądkowi dotarcie do cukrów i skrobi znajdującej się pożywieniu. Jeżeli zastanawiasz się, czy zjeść pomarańczę, czy też wypić świeżo wyciskany sok to odpowiedz jest prosta- oczywiście pomarańcza. Ma ona pektyny, czyli rozpuszczalny błonnik którym nasz organizm musi się najpierw zająć nim dostanie się do cukrów. Dzięki temu trawienie trwa dłużej, a my dłużej nie jesteśmy głodni.

Pamiętajmy także o dostarczeniu organizmowi odpowiedniej ilości wody. Najlepiej 2- 2,5 litra dziennie. Woda jest niezbędna, aby nasz organizm dobrze funkcjonował. Bierze udział w procesach oczyszczania i usuwania produktów przemiany materii, poprawia wygląd skóry i jej jędrność. Wypicie szklanki wody przed posiłkiem skutecznie hamuje apetyt przyspieszając uczucie sytości i powoduje, że zjemy mniej!

Jak jednak wytrwać w swoich wiosennych postanowieniach pomimo gorszych dni ? Jeśli boisz się, że nie dasz sobie rady i prędzej czy później odpuścisz, tak jak to się działo wcześniej, spróbuj rozpocząć odchudzanie z profesjonalistą. Poradnia Mój Dietetyk działa w naszym mieście od niedawna, ale w Polsce pomogła już wielu osobom, którym brakowało motywacji. Nasi dietetycy pracują z każdym pacjentem indywidualnie i dążą do wypracowania sposobu odżywiania, który będzie dla niego najlepszy i który polubi. Zwracają szczególną uwagę na indywidualne możliwości czasowe i gusta kulinarne pacjenta.

Może więc w tym roku warto im zaufać?