Dlaczego dieta nie działa, co zapewni sukces w odchudzaniu

succes2



Zbliżają się wakacje i urlop. Planujesz kolejną dietę. Podejmowałaś już tak wiele działań, przetestowałaś wiele diet, skutkujących mniejszym lub większym spadkiem masy. Wciąż jednak masz zbędne kilogramy. Coś jest nie tak.


Kluczem do sukcesu jest nie tylko zadbanie o ciało, ale również o odpowiednie nastawienie umysłu.

Wybierz najlepiej dostosowaną do Twoich potrzeb dietę ustaloną przez dietetyka. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie. Zaplanuj trening.

Masz już plan. Czas zadbać o właściwe nastawienie, aby zrealizować go z sukcesem.


Przeanalizuj co poszło nie tak wcześniej

Powtarzanie działań, które nie były skuteczne, nie ma sensu. Zastanów się co spowodowało, że poprzednim razem nie osiągnęłaś zamierzonego rezultatu lub nie udało Ci się go utrzymać. Pomyśl co zrobić, aby nie wpaść w te same pułapki.



Na przykład

Chciałaś zmniejszyć masę jak najszybciej i jak najbardziej, stosując dietę, na której schudła koleżanka. Schudłaś 10kg w miesiąc i zrezygnowałaś z pracy nad utratą kolejnych 10kg. Po miesiącu Twoja masa była równa początkowej.
Warto określić optymalny zakres spadku masy ciała w okresie w którym stosować będziesz dietę. Ustalenie konkretnego, realnego i mierzalnego celu ułatwi monitorowanie uzyskiwanych efektów i ich utrzymywanie. Konieczne jest zaplanowanie również czasu na stabilizację obniżonej masy. Każda zmiana wymaga czasu i wysiłku.


Pracowałaś z dietetykiem, ale nie stosowałaś diety w 100%.

Warto tak długo dopracowywać menu, aby wszystko było idealne dla Ciebie. Powiedz jasno jakie masz oczekiwania, jeżeli będą dla Ciebie właściwe dietetyk na pewno je uwzględni. W przypadku odstępstw trzeba je zapisywać, aby dietetyk mógł ocenić w jakim stopniu mają wpływ na osiągnięty rezultat.


Czy to właściwy moment w życiu na odchudzanie?

To pytanie może dotyczyć niektórych osób, ale nie wszystkich.



Przeżywany kryzys, lub spadek nastroju i samooceny towarzyszący depresji, nie sprzyja odchudzaniu. Priorytetem jest poddanie się terapii lub leczeniu i powrót do formy. Podjęcie próby odchudzania zakończy się fiaskiem i pogorszy ogólne samopoczucie.



Świeżo upieczone mamy patrząc na lansowanych w mediach celebrytów pragną szybko wyszczupleć. Pojawienie się na świecie dziecka zmienia w życiu mamy wszystko. Może się zdarzyć, że podjęta zbyt szybko próba odchudzania, przerośnie możliwości młodej mamy.


Nie wierzysz, że Ci się uda

Próbowałaś tyle razy. Z każdą próbą Twoja wiara w sukces słabnie. Wielokrotne porażki mogły Cię utwierdzić w przekonaniu, że Ci się nie uda. Wielu ludzi odnosi sukcesy mimo wcześniejszych porażek. Nie przestawaj więc szukać nowych sposobów.


Brak Ci zdyscyplinowania

Wprowadzanie nowych nawyków, stosowanie diety to zadanie wymagające dyscypliny. Nie martw się, jeżeli myślisz o sobie, że Ci jej brakuje. Samodyscyplinę można wytrenować, tak jak mięsień.

Dlatego trzeba określić czas, w którym regularnie i sumiennie będziesz pracować nad zmiana nawyków poprzez stosowanie diety i planu ćwiczeń. Dietetyk będzie Cię wspierał i motywował w momentach zwątpienia i spadku zaangażowania, ale to Ty będziesz regularnie przygotowywać posiłki, robić zakupy i ćwiczyć. Zapewne osiągasz sukcesy na różnych płaszczyznach i wiesz, że samodyscyplina jest najważniejszym czynnikiem koniecznym przy podejmowaniu jakiejkolwiek trwałej zmiany.



Głęboko zakorzenione nawyki

Dotychczasowe doświadczenia ukształtowały w Tobie wiele nawyków. Często robisz coś bo tak zawsze było nie zastanawiając się czy tak właśnie jest najlepiej. Pierwszym krokiem jest wiec uświadomienie siebie jakie masz nawyki związane z odżywianiem i stylem życia. Kolejnym przeanalizowanie, które są dla ciebie dobre, a które nie i na koniec zmiana.

Nauka nowych zachowań i nawyków jest trudna i wymagająca. Wymaga czasu, ale jest możliwa!

Świetna wiadomość jest taka, że jak już uda Ci się wypracować nowy, dobry, nawyk, to przyniesie on wiele korzyści w Twoim życiu.


Liczy się tylko ostateczny rezultat i nic innego

Wizualizacja końcowych efektów wspiera ich osiąganie. W sytuacji kiedy końcowy efekt wymaga długiej pracy (kilka miesięcy, pół roku, rok) skupianie się na nim będzie działało przytłaczająco i demotywująco. Sposobem na przetrwanie będzie skupianie się na procesie zmiany i małych sukcesach w drodze do wielkiego sukcesu.

Pamiętaj chudniecie, zmiana nawyków to proces. Proces który podobny jest raczej do maratonu nie sprintu. Przygotuj się!


Uciekasz od niewygody

Często słyszymy , że rozwój zaczyna się wtedy gdy zdecydujemy się wyjść z naszej strefy komfortu. Co to oznacza? Dyskomfort?



Kiepsko sobie radzimy z dyskomfortem, dlatego nieustannie szukamy “magicznych sposobów”: diet, suplementów, zabiegów, które uczynią nas pięknymi i młodymi.



Jeżeli czujesz dyskomfort podejmując zmianę, to świadczy to o tym, że jesteś na dobrej drodze. Jesteś coraz bliżej przekonania się, że nie jest tak źle jak się spodziewałaś, że będzie.



Głód i ochota na słodkie wyciszają się. Ćwiczenia dają coraz większą satysfakcję. Cały proces staje się z czasem coraz łatwiejszy.

Sukces w odchudzaniu wiąże się z wieloma czynnikami, warto sobie je uświadomić i wreszcie przestać chudnąć tylko schudnąć.




Mgr inż Mirka Westphal