„Lepiej zapobiegać niż leczyć” mówi stare porzekadło! Tym, co chcą ustrzec się przed chorobami sercowo-naczyniowymi oraz miażdżycą poleca się Dietę Śródziemnomorską. Wg lekarzy dieta, obok aktywności fizycznej i palenia tytoniu odgrywa ważną rolę w profilaktyce chorób serca. Zmiana stylu życia i modyfikacja diety, a co za tym idzie, uzyskanie prawidłowej masy ciała zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób serca o 80, a cukrzycy o 90%!
Dieta Śródziemnomorska oparta jest na tradycyjnym sposobie odżywiania ludzi żyjących w basenie Morza Śródziemnego. Różni się ona zasadniczo od sposobu jedzenia, do którego przywykliśmy na naszej szerokości geograficznej. Najprościej różnice wymienić w punktach, a więc w diecie śródziemnomorskiej zjadamy:
-
dużo oliwy z oliwek i mało tłuszczów pochodzenia zwierzęcego
-
dużo warzyw i owoców
-
dużo produktów zbożowych
-
dużo nasion roślin strączkowych
-
umiarkowane lub nawet dużo ryb
-
umiarkowane produktów mlecznych
-
umiarkowane pijemy alkohol (głównie wino) do posiłków
-
unikamy słodyczy
-
ograniczamy ilość soli.
Stosowanie się do powyższych punktów spowoduje, że w naszym pożywieniu będzie mniej nasyconych kwasów tłuszczowych, które sprzyjają miażdżycy oraz zwiększają krzepliwość krwi, a więcej kwasów jedno- i wielo- nienasyconych, które z kolei redukują ilość cholesterolu i mają działanie przeciwmiażdżycowe. Również zamiana mięsa (białko zwierzęce) na soję (białko roślinne) zmniejsza naszą podatność na miażdżycę i choroby serca. Zjadając produkty roślinne zamiast zwierzęcych, dostarczamy naszemu organizmowi więcej cukrów złożonych, błonnika, witamin, flawonoidów i przeciwutleniaczy (antyoksydantów). Wszystkie te substancje oprócz tego że przeciwdziałają miażdżycy, to jeszcze regulują pracę przewodu pokarmowego (błonnik), obniżają poziom cholesterolu i zapobiegają nowotworom .
W diecie śródziemnomorskiej zaleca się umiarkowane picie wina (około 5-20 g czyli 2 lampki po 100ml), stwierdzono bowiem, że zawiera ono związek o nazwie resweratrol, który wpływa m.in. na podwyższenie stężenia „dobrego” cholesterolu w osoczu.
Dobroczynny wpływ tej diety na nasze zdrowie udowodniły liczne badania naukowe. Dane mówią same za siebie: państwa takie jak Włochy, czy Grecja od wielu lat mają najniższy wskaźnik zachorowalności na choroby układu krążenia. Miażdżyca nigdy nie pojawia się z dnia na dzień, „pracujemy” na nią przez wiele lat nieprawidłowego odżywiania się, dlatego warto już dzisiaj zastanowić się nad tym, jak jej zapobiec, w czym pomóc może opisana powyżej dieta.
mgr inż. M Gajek