Japończycy znani są ze swojej długowieczności. Statystyczny wiek Japońskich kobiet to 86 lat, mężczyzn – 79, tymczasem w Polsce jest to odpowiednio 78 i 69 lat. To właśnie w Japonii odnotowuje się najniższy wskaźnik zachorowalności na choroby cywilizacyjne, takie jak otyłość (zaledwie 4%), cukrzyca typu II czy choroby układu krążenia. Zasługi długowieczności Japończyków przypisuje się aktywnemu stylowi życia, ale przede wszystkim diecie japońskiej. Cóż takiego jedzą Japończycy, że cieszą się długim i zdrowym życiem?
Dania japońskie przyrządzane są z surowych składników, bądź tylko na chwilę zanurzonych we wrzącej wodzie czy głębokim oleju, co pozwala zachować wyższą wartość odżywczą produktów. Potrawy zawsze są świeże, przygotowywane tuż przez podaniem. Wszystko musi pięknie wyglądać i zachwycać smakiem. Japończycy delektują się każdym kęsem i nigdy nie jedzą do syta.
Podstawą kuchni japońskiej są ryby i owoce morza, ryż, glony, soja i jej przetwory, a także warzywa.
Ryby i owoce morza dostarczają przede wszystkim nienasyconych kwasów tłuszczowych, które chronią przed chorobami układu krążenia oraz zapobiegają starzeniu się skóry.
Soja i jej przetwory są bogatym źródłem białka roślinnego, błonnika regulującego pracę jelit, a także magnezu, potasu, fosforu, wapnia i żelaza. Fitoestrogeny zawarte w produktach sojowych chronią Japonki przed osteoporozą i niwelują dolegliwości towarzyszące menopauzie.
Glony dostarczają Japończykom jodu, który odpowiada za prawidłową funkcję tarczycy.
Ryż japoński, makaron ryżowy, sojowy, gryczany zawsze gotowane są na półtwardo, dzięki czemu na dłużej dają uczucie sytości.
Warzywa (najpopularniejsze to kapusta, brokuły, rzeżucha i rzodkiew), które najskuteczniej zapobiegają nowotworom okrężnicy, płuc i prostaty.
Zielona herbata jest napojem spożywanym na co dzień przez Japończyków. Skutecznie chroni przed procesami starzenia i rozwojem nowotworów.
Japończycy wzbogacają smak swoich potraw takimi przyprawami jak sos sojowy, wasabi, sezam, wino ryżowe czy ocet ryżowy. Niektóre z nich, oprócz walorów smakowych, wykazują działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Doskonale sobie radzą przy zatruciach pokarmowych, co przy tak częstym spożywaniu surowych ryb jest bardzo przydatne.
Dieta japońska jest zatem dietą niskokaloryczną, ubogą w tłuszcze nasycone i cukry proste, zaś bogatą w błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i składniki mineralne. Taki sposób żywienia zapobiega rozwojowi wielu chorób, przez co pozwala na dłużej cieszyć się zdrowiem. Warto więc zaczerpnąć z diety japońskiej jak najwięcej!
Monika Gątarek – dietetyk