Dieta długowieczności – sekret stulatków z Okinawy

Długowieczność w Okinawie
Od wieków świat poszukuje eliksiru długowieczności, sposobu na opóźnienie starzenia się
i spowolnienie nieubłaganego upływu czasu.Dziś zapraszam Ciebie na wyspę Okinawę,
w celu znalezienia odpowiedzi, co stanowi sekret długowieczności jej mieszkańców. Mieszkańcy Okinawy dożywają często ponad stu lat, a ponadto nie tyją wraz z wiekiem, mają o 80% mniejszą zachorowalność na choroby sercowo-naczyniowe i o 50% mniejszą zachorowalność na nowotwory, w porównaniuz innymi krajami na świecie. Co więcej większość okinawskich stulatków nigdy poważnie nie chorowała i nie odwiedziła w swoim życiu szpitala.

Czy sekretem długowieczności są geny?
Naukowcy od niemal 30 lat prowadzili badania nad okinawskimi stulatkami, przeanalizowali pod każdym względem ich styl życia, sposób odżywiania się i geny. Z tych obszernych badań wynikało, że eliksirem długowieczności okinawskich mieszkańców nie są wspaniałe geny, albo cudowny składnik mieszczący się na wyspie, ale niskokaloryczna dieta dostarczająca zaledwie 1500-1900 kcal każdego dnia. Stulatkowie z Okinawy jedzą dopóty, dopóki poczują sytość w 80%. Takim sposobem zjadają około 500 kcal dziennie mniej niż powinni.

Dieta różnorodności
Kuchnia Okinawy to połączenie kuchni japońskiej, chińskiej i tajwańskiej. Podstawę stanowi ryż pełnoziarnisty, soja, bataty oraz co najmniej 7 porcji warzyw i owocówdziennie. Jednak największym atutem tej diety jest jej różnorodność, dzięki czemu mimo niskiej kaloryczności, dieta dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W kuchni wykorzystuje się niemal 200 produktów, z których zaledwie 35 je się regularnie, a 18 każdego dnia. Specyfikacją diety jest to, że zawiera duże ilości flawonoidów, czyli najsilniejszych przeciwutleniaczy, które chronią przed atakiem wolnych rodników i na dłużej potrafią zachować młodość.

Wapń i Omega-3
Mieszkańcy Okinawy jedzą produkty bogate w wapń 2-4 razy dziennie, a także produkty
o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 nawet 1-3 razy dziennie. Na wyspie nie spożywa się mleka i produktów mlecznych. Wapń mieszkańcy czerpią z soi, zielonych alg, ryb morskich oraz warzyw. W Okinawie kwasów omega-3 dostarczają ryby, szczególnie makrela, tuńczyk, łosoś, a także oleje i orzechy. Omega-3 są niezbędne, aby układ krwionośny i odpornościowy miał się dobrze do późnej starości, nawet po setnych urodzinach. Mieszkańcy nie spożywają mięsa, lecz małe ilości drobiu, maksymalnie raz w tygodniu.

Styl życia i optymizm
Oprócz głównej przyczyny długiego życia w zdrowiu, czyli niskokalorycznej diety, mieszkańcy Okinawy mają też inne zdrowe nawyki, które pomagają im zachować zdrowie. Śpią po 7 godzin dziennie i nie zapominają o aktywności fizycznej – codziennie przemierzają kilka kilometrów spacerując po malowniczej wyspie. Ponadto żyją spokojnie i bez pośpiechu, podporządkowują się zwyczajom i tradycji, prowadzą aktywne życie społeczne nawet do późnej starości, są odporni na stres.Posiłki spożywają powoli, starannie dekorują talerze kwiatami, celebrują posiłek. Przede wszystkim mają ogromne poczucie humoru, są nieustająco uśmiechniętymi optymistami.

Właściwości zdrowotne diety
Dieta Okinawa obniża ryzyko nadwagi i otyłości, spowalnia starzenie się organizmu, zawiera duże ilości warzyw i owoców, jest odpowiednia na długi czas stosowania, zawiera węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, tłuszcze nienasycone oraz dobrze przyswajalne białko.

Dieta Okinawa w naszym klimacie
Dietę mieszkańców Okinawy bardzo trudno w 100% odzwierciedlić w naszym klimacie, ale możesz wnieść do swojego sposobu odżywiania jakąś jej cząstkę. Jak to zrobić? Spożywaj pełnoziarniste produkty, surowe warzywa i owoce, awokado, bataty, oliwę, orzechy, ryby morskie, soję, tofu, miso, drób, wodę mineralną, herbatę zieloną, jaśminową, oolung. Wyeliminuj słodycze, produkty przetworzone, produkty i potrawy z oczyszczonej mąki, alkohol, tłuszcze zwierzęce, potrawy smażone. Ponadto zadbaj o aktywność fizyczną, wypoczynek, zwolnij tempo życia i czerp z każdego dnia jak najwięcej optymizmu.

Dietetyk Anna Baczyńska

Bibliografia:
http://okinawa-diet.com/index.html
#Okinawa #dieta niskokaloryczna #dieta długowieczności