Oberżyna, gruszka miłosna, bakłażan, jajko krzewiaste, psianka podłużna, takie są nazwy i określenia tego „egzotycznego” dla nas warzywa. Pomimo, że charakteryzuje się ono dekoracyjnym wyglądem i doskonałym smakiem, wydaje nam się nieco tajemnicze. Skąd zatem pochodzi „czarna piękność”? Otóż przybyła do nas z Indii i Pakistanu. Najpierw zagościła we włoskich ogrodach, gdzie traktowano ją, głównie jako roślinę ozdobną. Nieco później trafiła na królewskie stoły. Dziś delektują się nią mieszkańcy Grecji i Turcji, jedząc bakłażany w różnych propozycjach kulinarnych.
Powoli i my zaczynamy przekonywać się również do „czarnej piękności”, która wydaje jadalne owoce, dorastające do 25 cm długości i do 1 kg wagi. Zgodnie z przekonaniem mieszkańców Bliskiego Wschodu, jedzenie bakłażanów to gwarant długowieczności. Przekonajmy się zatem, czy rzeczywiście tak jest?
Zalety zdrowotne oberżyny
Tego nie wiedziałeś o bakłażanie
Jak wybierać i przechowywać bakłażany?
Przy zakupie bakłażanów zwracajmy szczególną uwagę na skórkę. Powinna być błyszcząca i napięta oraz niepomarszczona. Należy unikać tych bakłażanów, które mają plamy, uszkodzenia i przebarwienia. Wybierajmy tylko dojrzałe okazy, w miarę miękkie, których miąższ pod naciskiem palca lekko się ugina. Dojrzałe owoce przechowujmy najwyżej przez 3 dni w lodówce, najlepiej owinięte w folię, przeznaczoną do produktów spożywczych.
Kulinarne szaleństwo z „czarną pięknością”
Bakłażana można smażyć, grillować i zapiekać z dodatkiem czosnku lub cebuli. Z uwagi na specyficzne właściwości aromatyczne warto łączyć „czarną piękność” z innymi warzywami (np. papryką, cukinią lub pomidorem). Z ugotowanych warzyw można też przygotować pasty do smarowania pieczywa. Przed przyrządzeniem bakłażany tylko myjemy, nie obieramy, gdyż tracą wówczas wartości odżywcze. Istotną rzeczą jest, aby pozbyć się charakterystycznej goryczy oberżyny. W tym celu należy posypać solą grube plastry i pozostawić je na sicie na ok. 20 minut. Potem można starannie je spłukać i osuszyć papierowym ręcznikiem. Dodatkowo plastry warto skropić sokiem z cytryny, żeby nie ściemniały. Bakłażana należy posolić przed smażeniem, dlatego że bardzo chłonie tłuszcz. Można także, wcześniej nasmarować plastry oliwą i smażyć je ok. 5-7 min na suchej patelni.
A zatem smacznego!
Bakłażan jest bardzo rzadko uprawiany w Polsce, ale z pewnością zasługuje na większe spopularyzowanie na naszych stołach. Jest wprawdzie dostępny przez cały rok, ale najlepiej smakuje właśnie teraz w okresie naturalnych zbiorów, czyli od czerwca do września. Oto ciekawe propozycje kulinarne, które można samodzielnie i szybko przygotować.
Mgr inż. Monika Turniak, dietetyk