Alergia na jajka

odchudzanie

Jak podaje Wikipedia: alergia to patologiczna, jakościowo zmieniona odpowiedź tkanek na oddziaływanie różnych obcych substancji określanych mianem alergenów, polegająca na reakcji immunologicznej związanej z powstaniem przeciwciał, które po związaniu z antygenem doprowadzają do uwolnienia różnych substancji – mediatorów stanu zapalnego.

Generalnie chodzi o to, że kiedy zjemy jakiś pokarm, na który jesteśmy uczuleni, organizm zaczyna się przed nim bronić, produkując przeciwciała. Reakcją może być opuchlizna, wysypka, duszności i wiele innych objawów.

A co dzieje się wtedy, gdy jesteśmy uczuleni na jajka? Nasz organizm z pewnością odpowie na tego ‘wroga’. Da o tym znać układ oddechowy, pokarmowy, skóra lub układ krążenia. Mogą pojawić się nudności, świszczący oddech, bóle głowy, brzucha, swędzenie skóry itp. Większość ludzi uczulonych na jajka w rzeczywistości nie toleruje zawartego w jajku białka. Można być również uczulonym na samo żółtko. Wiele dzieci w ogóle nie toleruje jajek, jednak zwykle wyrastają z tej alergii do 5 roku życia.

Organizm kogoś uczulonego na jajka zwykle da odpowiedź w przeciągu od kilku minut do godziny po jego zjedzeniu. Reakcja nie utrzymuje się zwykle dłużej niż przez jeden dzień. Zazwyczaj odbija się ona na:

  • skórze – w postaci czerwonej wysypki (pokrzywki), wyprysków, obrzęków lub zaczerwienienia wokół ust,
  • układzie pokarmowym – mogą pojawić się skurcze brzucha, biegunka, nudności i wymioty,
  • układzie oddechowym – może pojawić katar, swędzenie, łzawienie oczu, kichanie, kaszel i świszczący oddech.

W skrajnych przypadkach może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, przejawiający się obrzękami jamy ustnej, gardła, a nawet płuc – co skutkuje trudnościami w oddychaniu. W takim wypadku może poważnie obniżyć się ciśnienie krwi, co może skutkować omdleniami. Wówczas niezwłocznie należy wezwać karetkę lub udać się na pogotowie.

Autor: Olga Steliga-Dykas