Kombu, wakame, nori ? Na pewno słyszałeś już te nazwy, a jeśli gustujesz w kuchni azjatyckiej wiesz, że to ważny składnik takich specjałów jak sushi czy ramen. Wodorosty, glony morskie należące do brunatnic, krasnorostów i zielenic, bo o nich mowa, zyskują coraz większą popularność – ze względu na wysoką zawartość substancji prozdrowotnych i korzystny wpływ na ludzki organizm.
Wodorosty stosowane są jako tradycyjne żywienie w krajach Azji. Również w naszych sklepach możesz kupić różne rodzaje alg, by przygotować specjalności kuchni wschodniej. Wodorosty weszły także na stałe do kart menu w restauracjach i nowoczesnych bistrach, a w ekologicznych sklepach bez problemu kupisz paczuszkę suszonych nori czy kombu. Jadalnymi glonami są także m.in.: kelp, hijiki lub sałata morska.
Mimo, iż działanie wodorostów nie jest do końca poznane, uważa się że są one źródłem wielu substancji prozdrowotnych, działających korzystnie na organizm człowieka:
-zawierają związki o działaniu przeciwnowotworowym, przeciwzapalnym i symulującym układ immunologiczny (fitosterole, glikoproteiny);
-mogą wpływać na obniżenie poziomu cholesterolu, cukru, a także ciśnienia krwi
-związki zawarte w niektórych wodorostach mogą łagodzić skutki promieniowania ultrafioletowego;
-zawierają substancje szeroko stosowane w kosmetyce, wpływające na nawilżenie, elastyczność i jędrność skóry (fitosterole, polisacharydy: alginiany, fukany, kwas alginowy);
-zawierają niewiele tłuszczu, przy wysokim poziomie składników mineralnych (wapń, jod, żelazo, brom i witamina C, prowitamina A) oraz białka tzw.: egzogenne (np. nori)
Mimo wysokiej koncentracji składników mineralnych w wodorostach musimy pamiętać, że nie każdemu będą służyć. Po pierwsze – umiar, ta zasada odnosi się do większości produktów spożywczych. Na wodorosty powinny też uważać osoby z niektórymi chorobami tarczycy, np. Hashimoto ze względu na wysoką zawartość jodu. Wysoki poziom sodu w wodorostach sprawia, że mogą być one niekorzystne dla osób z chorobami układu krążenia.
Wybieraj mądrze
Warto poznawać nowe produkty i smaki oraz korzystać z ich bogactwa składników działających pozytywnie na funkcjonowanie organizmu. Wodorosty mogą być dobrym uzupełnieniem diety w składniki odżywcze. Pamiętajmy jednak o umiarze w spożywaniu tych produktów, zwłaszcza suplementów diety, które je zawierają – wszelkie wątpliwości co do stosowania wodorostów warto skonsultować z dietetykiem.
Aleksandra Pyznarska – dietetyk
Tagi : wodorosty, algi, kuchnia azjatycka, superfood, jod, sushi, hashimoto
Źródło:
http://www.czytelniamedyczna.pl/3827,sklad-chemiczny-algi-brazowej-fucus-vesiculosus-l.html
http://www.eufic.org/article/pl/artid/Seaweed-exploring-its-dietary-value/