Wielokrotnie próbowałeś się odchudzać i mimo dużej świadomości żywieniowej i wiedzy na temat zdrowego odżywiania kilogramy nie spadają? Kolejne zmiany nie przynoszą sukcesu, a brak efektów powoduje u Ciebie frustrację i zaniechanie działań? A może mimo chęci i początkowego zrywu motywacja szybko się wypala i wracasz do starych nawyków z efektem jojo? Właśnie dlatego warto poznać tajniki psychodietetyki, które są kluczem do sukcesu w przypadku zmiany nawyków żywieniowych.
Psychodietetyka to dziedzina, która łączy wiedzę dietetyczną z psychologiczną. Takie kompleksowe podejście do tematu zmiany stylu życia, w tym zmiany nawyków żywieniowych, pomaga skutecznie osiągnąć cel i zapewnia nie tylko poprawę zdrowia, ale także wyglądu i samopoczucia. Nie od dziś wiadomo, że odchudzanie zaczyna się w głowie, a zmiana sposobu żywienia to przede wszystkim modyfikacja sposobu myślenia o jedzeniu. Niejednokrotnie okazuje się, że bez wspomagających oddziaływań na sferę psychiczną pacjenta, redukcja jego masy ciała jest bardzo trudna, a czasem wręcz niemożliwa. Dany rodzaj podejmowanych działań jest niezbędny dla poznania siebie i swoich nawyków, określenia swoich możliwości oraz nakierowania się na sukces. Tym samym pozwala to na wyjaśnienie mechanizmów związanych m.in. z nadmiernym jedzeniem, motywacją, jedzeniem emocjonalnym oraz wsparciem w przezwyciężeniu trudności na drodze do realizacji obranego celu.
Poznaj samego siebie i zaakceptuj się!
Jeśli planujesz rozpocząć zmianę nawyków żywieniowych to warto pamiętać, że pierwszym krokiem powinna być samoakceptacja. To na niej buduje się poczucie własnej wartości i uczy swoich prawdziwych potrzeb. Uśmiechaj się do siebie i uwierz w swoje możliwości, a tym samym pozwól sobie na chwile słabości i niepowodzenia. Często podejmując próbę zrzucenia nadmiernych kilogramów działamy na zasadzie „wszystko albo nic”. Twierdzimy, że albo robimy to idealnie, albo podjęta próba nie ma sensu. To błąd! Dopuszczaj myśli o trudnościach i szukaj rozwiązań każdego problemu. Jeśli coś nie wyjdzie potraktuj to jako doświadczenie, a nie porażkę, która wyklucza Cię z dążenia do upragnionego celu. Nie porównuj się do innych. Każdy z nas potrzebuje czegoś innego i tylko indywidualne podejście może zapewnić sukces. Zadaj sobie pytanie „Co w sobie lubisz?” oraz „W czym jesteś najlepszy?” i wykorzystaj swoje zasoby w dążeniu do celu. Jednocześnie toleruj swoje słabości i doceniaj swoją wyjątkowość!
Sekret sukcesu – pozytywnie myślenie o zmianie
Często zdarza się, że narzekamy, żyjemy w poczuciu winy oraz bezradności. Zapominamy w codziennym biegu, że samoakceptacja i pozytywne myślenie to bardzo ważne aspekty naszej egzystencji. Dzięki temu nie tylko możesz czerpać radość z życia, ale także budować pewność siebie, chętniej dążyć do realizacji swoich marzeń oraz działać skuteczniej. Doceniaj więc swoje zalety, zainteresowania i umiejętności. Z pełnym optymizmem podejmuj nowe wyzwania i z uśmiechem podążaj przed siebie. Skup się na możliwościach i mocnych stronach podczas zmiany nawyków żywieniowych. Nie szukaj problemów i wymówek. Wiara we własny sukces mobilizuje i otwiera nowe ścieżki do celu. Dzięki temu łatwiej przezwyciężamy wszelkie trudności, a niepowodzenia nie demotywują oraz nie zaburzają podjętego planu. Pozytywne myślenie to nie ucieczka od problemów, a nauka ich przezwyciężania i wyciągania wniosków z każdej sytuacji. Zatem uśmiechaj się do innych, myśl pozytywnie o sobie, nie bój się konstruktywnej krytyki oraz uwierz, że to co robisz ma sens!
Odrzuć myśli sabotujące
Gdy podejmujesz próbę zmiany swoich nawyków zdarza się, że w głowie rodzi się wiele myśli, nie zawsze pozytywnych. W obawie o trudności i niepowodzenia zastanawiasz się czy aby na pewno poradzisz sobie z daną sytuacją i zaczynasz wyszukiwać wymówki. Podejmując zmianę czasem nawet sam tłumaczysz swoje grzeszki „wiem, że nie powinienem, ale: mam ciężki dzień/zmarnuje się/nikt nie widzi/to już ostatni raz” itp. tym samym osobiście sabotujesz swoje działania. Właściwie określony cel i jego dokładne zdefiniowanie powinno zapobiegać tego typu przeciwnościom. Gdy wiesz dlaczego osiągniecie celu jest dla Ciebie takie ważne oraz jakie korzyści się z tym wiążą łatwiej pozbyć się myśli sabotujących. Kiedy pojawiają się zachcianki warto odpowiedzieć sobie co jest dla Ciebie ważniejsze – przykładowo chwila słodyczy, a następnie występujące poczucie winy czy osiągnięcie zamierzonego celu, a tym samym lepsze samopoczucie, zdrowie i zadowolenie z sukcesu.
Określ cel na miarę swoich możliwości
Podejmując zmianę warto zdefiniować swój cel. Zastanów się na czym Ci zależy i jakie kroki możesz podjąć żeby osiągnąć sukces. Pamiętaj, że Twój cel powinien być realny i konkretny. Warto podejść do tematu ambitnie, ale nie przeceniając swoich możliwości. Zbyt ambitne podejście już na samym początku może zniechęcać do działań, powodować dyskomfort i frustrację. Cel powinien być indywidualny. Określ swoje postępowanie w czasie i działaj zgodnie z planem krok po kroku. Nie myśl „Muszę schudnąć 10 kg i to już”. Lepiej podejdź do tematu rozsądnie. Zdrowe odchudzanie to spadek ok. 0,5-1 kg tygodniowo i bądź gotowy na takie tempo. Kontroluj efekty np. ważąc się raz na dwa tygodnie. Jeśli wiesz, że codzienne obowiązki absorbują większość Twojego dnia, przemyśl ile realnie czasu jesteś w stanie poświęcić dziennie na aktywność i gotowanie. Planowanie jest bardzo pomocne podczas zmiany nawyków żywieniowych oraz podczas realizacji nowych postanowień.
Uwierz w swój sukces!
Sukces daje poczucie spełnienia i pozwala bardziej uwierzyć w siebie. Podejmując więc próbę zmiany nawyków żywieniowych uwierz, że osiągniecie go jest możliwe i wiąże się z samymi korzyściami. Poczucie własnej wartości, dobrze zdefiniowany cel, brak wymówek oraz pozytywne myślenie są fundamentem w procesie zmiany nawyków żywieniowych. Uwierz, że jesteś wart tego by osiągnąć to o czym marzysz! Bazuj na dotychczasowych doświadczeniach. Pamiętaj, że ewentualna dotychczasowa porażka w Twoim życiu to nie tragedia, a doświadczenie, dzięki któremu już wiesz jaką drogą nie warto iść. Bazuj na sukcesach i to do nich nawiązuj najczęściej. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które pozwala uzyskać wymarzony cel. Tylko od Ciebie zależy czy wykorzystasz swoje olbrzymie możliwości i osiągniesz sukces!
Jak mawiał Ralph Waldo Emerson „To, co znajduje się za nami, i to, co znajduje się przed nami, to błahostki w porównaniu z tym, co jest wewnątrz nas.” Także wykorzystaj moc psychodietetyki, swój potencjał, uwierz w siebie i osiągnij sukces!
Sylwia Wychowałek
dietetyk