Poznaj Sekret Długowieczności! Sprawdź sposoby na obniżenie wieku metabolicznego.

Poznaj Sekret Długowieczności! Sprawdź sposoby na obniżenie wieku metabolicznego.

Wiek metrykalny to jedno – z nim nie możesz się kłócić. Na szczęście możesz wpływać na kondycję swojego organizmu, jakość jego funkcjonowania i samopoczucie, a tym samym na wiek biologiczny. Co to takiego? Jak go zmniejszyć? Czy można być ciągle biologicznie młodym? Warto wiedzieć co zrobić aby jak najdłużej zachować młodość!

Wiek metaboliczny – czyli co?

Wiek metaboliczny możemy rozważać w dwóch, zależnych od siebie w pewien sposób, aspektach. Jednym z nich jest wiek metaboliczny, który można odczytać z analizatora składu ciała. Podczas analizy możemy poznać kompozycję swojego organizmu, a mianowicie stopień nawodnienia organizmu, poziom tkanki tłuszczowej, beztłuszczową masę ciała, poziom tkanki tłuszczowej trzewnej (rodzaj tkanki tłuszczowej, która otacza narządy wewnętrzne), podstawową przemianę materii czy właśnie wiek metaboliczny. Wiek metaboliczny w tym ujęciu będzie wypadkową wszystkich pozostałych parametrów. Analizator odczytuje go poprzez porównanie BMR (podstawowej przemiany materii) osoby badanej, do zakresów BMR osób z danego przedziału wiekowego. Jak więc możemy wpłynąć na swoją podstawową przemianę materii? Właśnie stylem życia i codziennymi wyborami żywieniowymi! Na naszą podstawową przemianę materii wpływa między innymi nasz potencjał mięśniowy. Im większy udział beztłuszczowej masy ciała w organizmie, tym więcej kilokalorii będzie potrzebował na codzienne funkcjonowanie – tym samym BMR będzie wyższe. Jak zwiększać udział masy mięśniowej? Przede wszystkim zdrowym odżywianiem, zbilansowanym jadłospisem i odpowiednią aktywnością fizyczną. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i dieta pozwolą na rozbudowywanie masy mięśniowej, co zwiększy zapotrzebowanie energetyczne i tym samym podniesie zapotrzebowanie i obniży wiek metaboliczny organizmu.

Czego jeszcze dowiesz się z analizy składu ciała?

Analiza składu ciała pozwoli Ci poznać kilka bardzo ważnych informacji na temat Twojego organizmu. Większość analizatorów jest w stanie podać Ci informacje na temat zawartości tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej, nawodnienia organizmu, poziomu tkanki tłuszczowej trzewnej, podstawowej przemiany materii czy właśnie wieku metabolicznego.
Każdy z tych parametrów ma swoje ramy, które dokładnie powinien omówić dietetyk na wizycie.
Zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie będzie zależała od wieku oraz płci. Przykładowo, u kobiet w średnim wieku, zakres ten powinien mieścić się w granicach 21-33%, u mężczyzn zaś 8-20 %. Parametry te będą też zależne w dużej mierze od czynników genetycznych oraz stylu prowadzonego życia – u sportowców uwzględniamy możliwość niższego udziału tkanki tłuszczowej niż u osób nieaktywnych fizycznie. Nawodnienie powinno mieścić się w zakresie 45-60% u kobiet oraz 50-65 % u mężczyzn. Tkanka tłuszczowa trzewna nie powinna przekraczać granicy 12. Wspomniana wcześniej masa mięśniowa będzie łączyła się właśnie z kwestią wieku metabolicznego. Większość analizatorów nie pokazuje wieku niższego niż 12 lat. Pamiętaj jednak aby zawsze wyniki analizy konsultować ze specjalistą – różne sprzęty mogą mieć własne zakresy wartości i warto aby omawiał je ktoś, kto dokładnie zna i wytyczne i narzędzia na których pracuje.

Drugi aspekt wieku metabolicznego

Na kwestię długowieczności i wieku metabolicznego możemy spojrzeć także z innej perspektywy, a mianowicie kondycji naszego organizmu pod względem zdrowia oraz tego jak wygląda chociażby nasza skóra, włosy czy paznokcie. Oczywiście, odżywiając się zdrowo wpłyniemy także na wyniki analizy składu ciała! Więc są to elementy jak najbardziej ze sobą związane. Przeciwstarzeniowe działanie produktów spożywczych polega na działaniu przeciwzapalnym, antyoksydacyjnym oraz łagodzącym, co sprzyja zdrowemu wyglądowi skóry, jak i poprawia ogólny stan zdrowia. Starzenie przejawia się pogorszeniem stanu zdrowia i zwiększającymi się szansami na ujawnienie się chorób związanych z wiekiem, takich jak choroba Alzheimera, miażdżyca, nowotwory, cukrzyca i inne. Wykazano, że głównym czynnikiem w procesie starzenia się jest stres oksydacyjny, prowadzący do stanu zapalnego i dalszej degradacji zdrowych komórek.
Zapalenie jest naturalną odpowiedzią immunologiczną organizmu na wszystko, co uznaje za zagrożenie, a reakcja ma na celu ochronę zdrowia. Niektóre pokarmy wykazują działanie prozapalne, więc wyeliminowanie lub ograniczenie ich w diecie może zapewnić zdrowie i zmniejszyć oznaki starzenia. Spowolnienie procesu starzenia i opóźnienie wystąpienia stanów związanych z podeszłym wiekiem może być możliwe poprzez blokowanie szlaków prowadzących do stanu zapalnego. Działanie takie wykazuję różne składniki żywności, którym przypisano działanie „odmładzające”.
Na co więc zwrócić uwagę chcąc w szczególny sposób zadbać o to aby wyglądać jak najmłodziej?

Przy sklepowej półce wybierz…

Jeżeli chcesz pozytywnie wpłynąć na pracę swojego układu krążenia, przez jak najdłużej zachować zdrowie, sięgnij po awokado! Kontrolowane badania wykazały, że włączenie awokado do codziennej zbilansowanej diety pomaga obniżyć poziom cholesterolu o frakcji LDL w osoczu u osób otyłych i z nadwagą. Oznacza to, że osoby u których stwierdzono zaburzenia gospodarki lipidowej, mogą poprawić swoje wyniki między innymi włączając powyższy owoc do swojej diety. Poza cennymi tłuszczami, awokado dostarcza wielu mikroskładników. Do najliczniej występujących zalicza się: witaminę K (26% zalecanego dziennego spożycia, ZDS), kwas foliowy (20% ZDS), witaminę C (17% ZDS), potas (14%ZDS), witaminę B5 (14% ZDS), witaminę B6 (13% ZDS), witaminę E (10% ZDS). Jak pokazują badania, dołączenie do potraw awokado w formie surowej lub jako olej znacząco wpływa na wzrost przyswajania dostarczanych antyoksydantów.

Cennym elementem zdrowej, odmładzającej diety, będzie spożywanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w odpowiednich proporcjach. Po jakie produkty powinniśmy więc sięgnąć? Aby zadziałać przeciwzapalnie warto zadbać o odpowiednią proporcję kwasów tłuszczowych z rodziny Omega – 3 do tych z rodziny Omega – 6 w swojej diecie. Oznacza to, że warto sięgać po takie produkty jak chociażby nasiona chia, czy siemię lniane albo tłuste ryby morskie. Kwasy tłuszczowe omega-3 pełnią główną rolę w zachowaniu pełnej sprawności fizycznej i umysłowej. Ich najbogatszym źródłem są tłuste ryby takie jak łosoś, halibut, czy makrela. Pełnią one wiele funkcji i są niezbędnym elementem zachowania pełni zdrowia. Kwasy omega-3 wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, antyarytmiczne, przeciwmiazdzycowe, redukują stężenie triglicerydów, poprawiają profil lipidowy krwi, zmniejszają wytwarzanie czynników prozapalnych, zmniejszają występowanie klinicznych objawów łuszczycy, wykazują działanie antydepresyjne, biorąc udział w budowie dopaminy i serotoniny.

łosoś

Jeżeli chcesz zadbać o swoją skórę, pamiętaj, że głównym czynnikiem niszczącym jej strukturę będą wolne rodniki. Odpowiedzią na ich działanie będą antyoksydanty lub inaczej – przeciwutleniacze. Przeciwutleniacze zawarte w żywności pomagają chronić skórę przed szkodliwym ich działaniem i zapobiegają zaburzeniom degeneracyjnym wynikającym ze stresu oksydacyjnego. W badaniach wykazano, że antocyjany w niebieskich jagodach zmniejszają efekt fotostarzenia skóry wywołany promieniowaniem ultrafioletowym, jak również hamują niszczenie kolagenu i rozwój stanów zapalnych. Wykazano, że borówki opóźniają procesy starzenia się organizmu. Badania skupiają się na pozytywnym działaniu na procesy poznawcze, chroniąc rejony mózgu odpowiedzialne za pamięć przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Spowalniają również nagromadzanie się uszkodzeń wewnątrzkomórkowych w mózgu, które są powiązane ze starzeniem. Pojawiły się również badania wykazujące wpływ antocyjanów na ostrość wzroku.
Udowodniono pozytywny wpływ ekstraktu antocyjanów z czarnej porzeczki oraz borówki czarnej na ostrość wzroku. Efekt ten powiązany jest z wpływem antocyjanów na przyspieszenie regeneracji rodopsyny lub aktywacją przez nie enzymów związanych z jej syntezą.

Związki mające wpływ na młodość organizmu wykazują również działanie na funkcje poznawcze i sprawność umysłu. Kurkumina, główna substancja występująca w przyprawach kurkumowych, może pomóc w zachowaniu młodego umysłu. Kurkuma jest powszechnie znana ze swoich licznych właściwości poprawiających kondycję skóry i zapobiegające jej starzeniu się. Kurkuma zawiera związki o silnych właściwościach leczniczych. Związki te zwane są kurkuminoidami, a najważniejsza jest kurkumina. Kurkumina jest głównym, aktywnym składnikiem kurkumy, posiada ona silne działanie przeciwzapalne. Wykazuje również silne działanie przeciwutleniające, które można zneutralizować wolne rodniki, które przyczyniają się do starzenia się organizmu i rozwoju wielu chorób.
Kurkumina również zwiększa aktywność enzymów przeciwutleniających organizmu. Kurkumina jest wysoce lipofilowa i w wystarczających stężeniach może przekraczać barierę krew-mózg. Z tego powodu badania sugerują, że lipofilowy charakter kurkuminy może być odpowiedzialny za znaczące zmniejszenie częstości występowania choroby Alzheimera w Indiach w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi. Wykazane właściwości przyczyniają się do zastosowania kurkumy jako środka spowalniającego starzenie się organizmu.

Zdrowe odżywianie może być przyjemne ! Mimo, że czekolada zalicza się do wyrobów cukierniczych, rozpatrywana jest obecnie jako rodzaj tzw. żywności funkcjonalnej. Gorzka czekolada włączona w zbilansowaną dietę wykazuje prozdrowotne działanie i wykazuję pozytywny wpływ na zahamowanie procesów starzenia. Te właściwości zawdzięcza przeciwutleniaczom, zwłaszcza polifenolom i flawonolom. 100 g gorzkiej to aż 228 mg magnezu (100 g banana to tylko 27 mg tego pierwiastka), 715 mg potasu (w pomidorach zaledwie 282 mg), 11 g błonnika (w kaszy gryczanej – niespełna 6 g). Jest także wyjątkowo bogata w fosfor i cynk. Badania naukowe wykazują, że już 1 kostka gorzkiej czekolady 70-90% jest wystarczająca, by zauważyć pozytywne efekty działania na organizm. Gorzka czekolada jest również doskonałym sposobem na walkę z przemęczeniem oraz poprawę samopoczucia.

Orzechy powinny stanowić stały element zbilansowanej diety. Są doskonałym źródłem tłuszczów, zwłaszcza cennych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które wykazują pozytywne działanie w redukcji chorób serca oraz cukrzycy typu II. Dodanie ich do swojej codziennej diety może poprawić długość życia poprzez działanie prewencyjne w przewlekłych chorobach takich jak nowotwory, zaburzenia sercowo-naczyniowe oraz spadku zdolności poznawczych. Spożywanie orzechów spowolnienia spadek zdolności poznawczych związany z podeszłym wiekiem. W walce z objawami starzenia się polecane są zwłaszcza orzechy pekan, orzechy laskowe oraz włoskie.

W kontekście starzenia się organizmu warto wziąć też pod uwagę adaptogeny. Spadek hormonalny jest typowym biomakerem starzenia się organizmu. Korzeń maki pomaga w wyrównaniu, normalizacji i utrzymaniu steroidowych hormonów, progesteron i testosteron. W Ameryce Południowej używana jest w celu poprawy dysfunkcji seksualnych, zwiększeniu płodności, złagodzeniu objawów menopauzy oraz w walce z osteoporozą. Maca spowalnia procesy starzenia, dzięki wchodzącym w jej skład antyoksydantom doprowadza do redukcji wolnych rodników, które dezintegrują funkcje komórkowe i doprowadzają do ich śmierci. Indianie Q’ero zamieszkujących wysoko położone rejony płaskowyżu Junin w Peru, którzy żyją żywią się macą, dożywają średnio ponad 100 lat.

Podsumowanie

Spożywanie żywności bogatej w różne przeciwutleniacze, substancje przeciwzapalne i przeciwdziałające starzeniu się, może pomóc w wzmocnieniu kości i zapobieganiu utracie masy kostnej, co jest nieuniknione w podeszłym wieku. Warto jednak pamiętać, że sposobem na młodość będzie połączenie wszystkich elementów zdrowego stylu życia: odpowiedniego zbilansowania menu, aktywności fizycznej i czasu na relaks. Przy odpowiednim połączeniu wszystkich tych elementów będziesz czuć się młodo w każdym aspekcie, a analiza składu ciała na pewno to potwierdzi!

Bibliografia: