Odchudzanie na surowo, czyli kilka słów o Raw Vegan Diet

Odchudzanie na surowo, czyli kilka słów o Raw Vegan Diet

Łączy w sobie cechy weganizmu i witarianizmu, a polega na całkowitym wyeliminowaniu z diety produktów pochodzenia zwierzęcego przy jednoczesnym ograniczeniu obróbki termicznej do temperatury nie przekraczającej 40-48°C. Mowa o Raw Vegan Diet – diecie bardzo restrykcyjnej, do której stosowania przyznają się takie gwiazdy jak Sting czy Gwyneth Paltrow. To właśnie z tego powodu trafiła na listę 5 najgorszych diet celebrytów 2018 roku opublikowanej przez Brytyjskie Stowarzyszenie Dietetyków.

Raw Vegan Diet, czyli co?

Raw Vegan Diet to nic innego jak surowa dieta wegańska. Dieta ta powstała z połączenia weganizmu i witarianizmu. Z tego powodu można określić ją również jako wegański witarianizm. Dla wielu stosujących ją osób jest nie tylko sposobem odżywiania, ale też filozofią i stylem życia wyrażającym sprzeciw wobec niehumanitarnemu traktowaniu zwierząt. Weganizm bowiem opiera się na wyeliminowaniu z diety żywności pochodzenia zwierzęcego. Oznacza to, że oprócz mięsa i ryb w diecie tej nie wolno spożywać również nabiału, jaj, miodu, wszelkiego rodzaju tłuszczów zwierzęcych czy żelatyny. Witarianizm z kolei wyklucza spożywanie produktów poddanych obróbce termicznej powyżej 40°C oraz wysoko przetworzonych. W praktyce oznacza to, że spożywane produkty nie powinny być pasteryzowane, rafinowane czy w jakikolwiek sposób przetwarzane, a podczas ich uprawy nie należy stosować pestycydów. Wynika to z założenia, że żywność ma być „czysta” i „żywa”, co przekłada się na spożywanie w większości produktów surowych.

Główne założenia diety

Osoby pozostające na Raw Vegan Diet ograniczają się do spożywania owoców, warzyw, orzechów, nasion, kiełków oraz roślin strączkowych. Podczas przygotowywania posiłków na bazie tych produktów dozwolone jest wyciskanie soków, miksowanie, moczenie, kiełkowanie czy odwadnianie (suszenie) żywności. Nie można natomiast stosować obróbki termicznej w temperaturze przekraczającej 40-48°C. Zwolennicy surowej diety wegańskiej przekonują, że wysoka temperatura niszczy zawarte w żywności witaminy, składniki mineralne oraz enzymy, czyli związki niezbędne do prawidłowego przebiegu większości procesów biochemicznych. Ponadto produkty poddane obróbce termicznej nie są zgodne z ideą „żywej żywności”.

Zasady diety vs. naukowe fakty

Surowa dieta wegańska cechuje się restrykcyjnymi zasadami, które wynikają z przekonań panujących wśród jej zwolenników. A jak wypadają one w świetle naukowych faktów? Entuzjaści Raw Vegan Diet uważają na przykład, że wysoka temperatura stosowana w obróbce żywności jest zła, ponieważ niszczy zawarte w jedzeniu enzymy. Związki te faktycznie stają się bezużyteczne, jeśli zadziała na nie temperatura wyższa niż 40-48°C. Ludzki organizm jednak nie potrzebuje enzymów roślinnych do prawidłowego funkcjonowania – wytwarza własne, które doskonale radzą sobie ze spożywaną żywnością, bez względu na jej temperaturę.

Zwolennicy Raw Vegan Diet podkreślają również, że żywność surowa i nieprzetworzona zawiera więcej składników odżywczych, takich jak witaminy i składniki mineralne, które podczas obróbki termicznej ulegają zniszczeniu. Prawdą jest, że niektóre związki, zwłaszcza witamina C oraz witaminy z grupy B nie są odporne na działanie wysokich temperatur, a żywność poddawana ich działaniu zawiera mniej tych składników. Znane są jednak związki, które organizm lepiej przyswaja z produktów poddanych obróbce termicznej. Przykładowo likopen – przeciwutleniacz z grupy karotenoidów – w zupie pomidorowej czy ketchupie występuje w lepiej przyswajalnej formie niż w surowych pomidorach.

100% Raw?

O diecie surowej można mówić, jeśli spożywana żywność w co najmniej 75% opiera się na produktach nieprzetworzonych i nie poddanych obróbce termicznej. Nie ma więc konieczności, aby będąc na Raw Vegan Diet odżywiać się wyłącznie surową żywnością. Mimo to zwolennicy tej diety przekonują, że im więcej surowych produktów, tym lepiej.

Dieta rygorystyczna = dieta skuteczna?

Dlaczego tak wielu ludzi widzi w Raw Vegan Diet szansę na zrzucenie zbędnych kilogramów? Otóż jest to dieta, która skrupulatnie przestrzegana, rzeczywiście sprzyja utracie masy ciała. Jak to się dzieje? Surowa dieta wegańska jest oparta głównie na warzywach i owocach – produktach, które dostarczają stosunkowo mało energii w odniesieniu do wielkości spożytych porcji. W konsekwencji stosujące ją osoby mogą czuć się nasycone oraz mieć wrażenie, że zjadły bardzo dużo, jednak w rzeczywistości nie dostarczyły organizmowi wystarczającej, tzn. zgodnej z jego zapotrzebowaniem na energię, ilości kilokalorii. Powoduje to wystąpienie tzw. deficytu energetycznego – różnicy między zapotrzebowaniem na energię a jej ilością spożytą w rzeczywistości. W takiej sytuacji organizm czerpie energię i składniki pokarmowe ze zgromadzonych przez siebie zasobów, co przekłada się na spadek masy ciała. Jednak czy stosując tak rygorystyczną dietę na pewno można schudnąć bezpiecznie?

Odchudzanie na surowo – korzyści i zagrożenia

Osoby decydujące się na stosowanie tego typu diety w celu zrzucenia zbędnych kilogramów prawdopodobnie osiągną zamierzony efekt. Według dostępnych źródeł surowa dieta wegańska stosowana przez krótki okres czasu nie powinna spowodować szkód w organizmie. Jak się jednak okazuje, konsekwencje dłuższego pozostawania na Raw Vegan Diet mogą być poważne. Jest ona bowiem dietą niedoborową nie tylko jeśli chodzi o energię. Stosujące ją osoby narażają się na niedobory białka oraz witamin i składników mineralnych, zwłaszcza witaminy B12. Stwarza to konieczność ich suplementacji (co z kolei nie jest do końca zgodne z filozofią towarzyszącą Raw Vegan Diet). Pozostaje też pytanie o sposób odżywiania po zakończeniu stosowania tak rygorystycznej diety. Powrót do starych nawyków żywieniowych grozi bowiem pojawieniem się efektu jojo, a surowa dieta wegańska mimo wszystko nie sprzyja wyrobieniu nawyków żywieniowych, które pozwoliłyby na utrzymanie osiągniętych rezultatów.

RAW VEGAN DIET 1

Warto wspomnieć też o badaniu przeprowadzonym w grupie osób przebywających na diecie surowej. Ludzie biorący udział w eksperymencie zostali podzieleni na kilka mniejszych grup w zależności od procentowego udziału surowej żywności w diecie. Wartości te zaczynały się od przedziału 70-79%, a kończyły na diecie surowej w 100%. Jak się okazało im większy był udział surowej żywności, tym utrata masy ciała była większa (zdarzały się nawet przypadki wystąpienia niedowagi), dodatkowo u kobiet częściej dochodziło do nieregularnych cykli menstruacyjnych, a u niektórych nawet do zaprzestania miesiączkowania.

Podsumowanie

Surowa dieta wegańska jest dietą bardzo restrykcyjną i wbrew pozorom trudną do zastosowania. W literaturze naukowej natomiast wciąż można znaleźć bardzo mało informacji na jej temat. Wiadomo, że stosowana przez krótki okres czasu prawdopodobnie nie wyrządzi szkód w organizmie, mimo to na dłuższą metę nie jest zalecana. Przed wprowadzeniem tego typu diet zawsze warto też skonsultować się ze specjalistą. Pamiętajmy jednak, że najlepszym sposobem na odchudzanie jest prawidłowo zbilansowana dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną. Pozwala ona bowiem nie tylko na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale też na wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych, dzięki którym możliwe jest zachowanie wymarzonej sylwetki przez długie lata.

ASIA DAKOWSKA ZDJ

Joanna Dakowska
dietetyk, stażysta

 

Bibliografia: