Corocznie dzień 31 maja obchodzony jest Światowym Dniem Bez Papierosa. Tego dnia zastanawiamy się nad problemem szkodliwości palenia oraz staramy namówić jak największą ilość aktualnych palaczy do rzucenia nałogu i wybrania zdrowszej strony życia.
Badania oraz statystyki przeprowadzane w ostatnim czasie kwalifikują palenie papierosów jako śmiertelne zagrożenie dla zdrowia na świecie, a nawet przyczynę większej liczby zgonów niż AIDS, narkotyki, alkoholizm czy wypadki samochodowe. Palenie tytoniu zabija 4 milonów palaczy rocznie, co 8 sekund w skutek palenia papierosów umiera jedna osoba, osoby palące żyją 15 lat krócej niż te, które po papierosy nie sięgają, a według danych Światowej Organizacji Zdrowia na raka płuc umiera od 10,5 do 40 razy więcej osób palących niż niepalących. Tak przerażające statystyki powinny zmusić do nas do refleksji nad zmianą swoich dotychczasowych nawyków.
Papieros to nic innego jak chemicznie spreparowany produkt, który dostarcza palaczowi substancji, od których się uzależnia. Są nimi nie tylko nikotyna, ale także sole powodujące to, że papieros się tli, amoniak zmieniający ph, cukieri lukrecja poprawiające smak czy gliceryna, która zachowuje świeżość tytoniu.
Palenie tytoniu nie tylko naraża nas na utratę zdrowia i choroby takie jak rak płuc, nerki, trzustki, gruźlicę układu pokarmowego, wrzody żołądka oraz dwunastnicy czy
astmy osktrzelowej, ale i pogarsza wygląd skóry: wcześniej występują zmarszczki, opóźnia się proces gojenia ran, zaostrza stan wielu schorzeń skóry np. trądzika.
Nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia i zawsze jest to wybór korzystny dla zdrowia. Ponieważ nikotyna tłumi apetyt i zmniejsza wrażliwość kubków smakowych oraz zwiększa przemianę materii, niektóre osoby po zerwaniu z nałogiem gwałtownie tyją.
Cała filozofia przechytrzenia głodu nikotynowego po rzuceniu plania polega na tym, aby nauczyc się mądrze oszukiwać mózg podsuwając to co pyszne a zarazem dostarczy dobrych kalorii, podkreci przemiane materii, pomoze oczyscic organizm z toksyn oraz uzupełni witaminy i mikroelementy wypłukiwane przez lata przez nikotynę.
Jako antidotum powinniśmy wybierać przekąski bogate w antyoksydanty (np. witamin C, beta-karoten, witaminę E). Zwalczają one wolne rodniki, których w organizmie bylego palacza na pewno nie brakuje, a sa nimi np. suszone owoce, płatki zbożowe, pestki dyni i słonecznika, orzechy czy rodzynki.
W organiźmie byłego palacza jest również mało witamin z grupy B, dlatego uzpełnijmy ich nedobór jedzac chude mięso, ryby czy pełne ziarno. Witamina B12 usuwa z organizmu cyjanek obecny w dymie tytoniowym.
Dla osób , dla których głod nikotynowy jest zbyt duży polecamy zastosować dietę, w której należy spożywać pokarmy alkalizujące, a unikać zakwaszających. Pokarmy zasadowe takie jak szpinak, boćwina mają zdolnośc utrzymywania poziomu niktyny w organiźmie co zmniejsza głód nikotynowy. Inne pokarmy takie jak mięso, które powodują zakwaszenie moczu sprzyjaja wypłukiwaniu nikotyny z ustroju, co zwiększa głod papierosowy.
Bardzo często palacze maja problem z opanowaniem nie tyle samego glodu nikotynowego, tylko samego nawyku palenia w określonych sytuacjach np. w przerwie sniadaniowej. Warto znaleźć wówczas alternatywę w postaci np. zdrowej przekąski w postaci surowych owoców i warzyw, które przy okazji zawierają sporo błonnika pozwalającego utrzymać smukła sylwetkę.
Po rzuceniu palenia najprostszym sposobem jest przestrzegania zasad racjonalnego odzywiania spozywajac mniej tłustych pokarmów, zastępując je zdrowymy węglowodanami i wszystkimi produktami z piramidy zdrowego odzywiania.
Nie powinnismy zapominać, że wszystkie osoby przebywające w towarzystwie osób palących staja się biernymi palaczami. Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez aktywnych palaczy. Bierne palenie niesie więc za sobą identyczne skutki zdrowotne, co aktywne palenie papierosów. Dlatego apel do palaczy, aby zastanowili się nie tylko nad swoim zdrowiem, ale nad zdrowiem swoich bliskich.
Małgorzata Panek