Pomidory, jedz na zdrowie!

Pomidor (Lycopersicon Mill) przybył do nas z Ameryki Południowej. Początkowo traktowano go w tamtych rejonach z dużą ostrożnością, a nawet postarzegano za gatunek trujący. Jednak wraz z upływem czasu wszystko uległo zmianie. Pomidor zyskał nie tylko popularność na całym świecie, ale obecnie stanowi jedno z najbardziej cenionych warzyw, zarówno wśród naukowców, jak i konsumentów.
Zalicza się go do grupy żywności funkcjonalnej, czyli takiej, która oprócz dostarczania podstawowych składników odżywczych, zapewnia organizmowi dodatkowe korzyści zdrowotne.




Wartość odżywcza




Pomidory to źródło witamin oraz substancji odżywczych. Z witamin zawierają najwięcej karotenu, witaminy (C, K, E, B1, B2, B3, B6, kwasu foliowego oraz biotyny). Warzywa te obfituje też w składniki mineralne, zwłaszcza w potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo, miedź, cynk, a także mangan. Są niezwykle bogate w likopen, cenny antyutleniacz, który nadaje im czerwony kolor. To właśnie on, podobnie jak witamina C, pomaga zwalczać wolne rodniki. Jego zdrowotne właściwości obniżają ryzyko zachorowania na raka prostaty i ataki serca.




Nie bez znaczenia pozostaje również cholina. Substancja ta wspomaga u nas procesy snu, kurczenia się mięśni, naukę oraz pamięć. Odpowiada m.in. za prawidłową budowę błon komórkowych, przekazywanie impulsów nerwowych, absorpcję tłuszczów oraz obniża stan zapalny naszego organizmu.




Czy pomidory są kaloryczne?




Pomidory są zasadotwórcze i dostarczają niewielu kalorii.100 g pomidora to tylko 15 kcal. Należą do warzyw bogatych w wodę, ok.94 %, dlatego doskonale gaszą nasze pragnienie. Zaleca się je szczególnie młodzieży oraz dzieciom w czasie intensywnego wzrostu, a także osobom cierpiącym na nienormowane stolce i zaparcia.




Co o pomidorach mówią badania?



  • Sugerują, że dieta bogata w pomidory ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie psychiczne, pomaga również obniżyć ryzyko depresji.
  • Potwierdzają, że pomidory dzięki zawartości kwasu liponowego (ALA), wpływają na poprawę metabolizmu, pomagają kontrolować poziom cukru we krwi, sprzyjają rozszerzaniu naczyń krwionośnych oraz chronią przed występowaniem retinopatii cukrzycowej.
  • Wielu naukowców podkreśla istotny związek między konsumpcją pomidorów a zmniejszeniem ryzyka zachorowania na nowotwory, w tym raka prostaty, odbytu, płuc, żołądka czy piersi.
  • Wskazują na na wyskoą zawartość potasu, błonnika i innych wspomnianych wyżej składników (cholina, witamina C), co zapobiega występowaniu chorób układu krążenia, zawałów i wylewów, a w dodatku pozwala zachować odpowiednią masę mięśniową, gęstość kości i uniknąć powstawania kamieni nerkowych.



Dla kogo pomidory?



  • Pomidory są zalecane kobietom w ciąży oraz osobom ze skłonnościami depresyjnymi ze względu na obecność kwasu foliowego.
  • Jednak niektóre osoby powinny zachować ostrożność przy spożywaniu tego warzywa, zwłaszcza te przyjmujące leki w postaci beta-blokerów i cierpiące na chorobę refluksową przełyku.



Dlaczego warto jeść pomidory?



  • Przez działanie moczopędne pomidory obniżają ciśnienie krwi, ponieważ są wyjątkowo bogate w potas (280 mg w 100 g). Duża zawartość potasu korzystnie wpływa również na pracę serca.
  • Mają działanie antynowotworowe.
    Dzięki dużej zawartości witaminy C poprawiają naszą odporność. Średni pomidor pokrywa zatem ponad połowę dziennego zapotrzebowania naszego organizmu na tę witaminę.
  • Regulują pracę układu pokarmowego dzięki błonnikowi, wspomagając tym samym nasze trawienie.
    Korzystnie wpływają na układ nerwowy ze względu na zawartość bromu.Przez co działają uspokajająco oraz poprawiają pracę układu nerwowego.
  • Zawarta w nich witamina C wzmacnia naczynia krwionośne i wpływa na lepsze dotlenienie, witaminy A i E nawilżają skórę i działają przeciwzmarszczkowo. Poza tym kosmetyki zawierające wyciągi z pomidorów rozjaśniają przebarwienia i łagodzą zmiany trądzikowe.
  • Regularne spożywanie pomidorów zapewnia naturalną ochronę przeciwsłoneczną. Likopen neutralizuje szkodliwe procesy wywołane przez promieniowanie ultrafioletowe i chroni nas przed słońcem.

 

mgr inż. Monika Turniak, dietetyk